Stowarzyszenie Otwarty Ursynów poinformowało o złożeniu do burmistrza Ursynowa wniosku o uruchomienie na parkingu przy Ratuszu Dzielnicy miejskiego targowiska owocowo-warzywnego. Targowisko miałoby działać – wzorem wielu miast w Europie i w Polsce – przez kilka godzin soboty i niedziele.
– Osoby związane ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynów od lat podejmowały liczne działania, aby znaleźć dogodną lokalizację dla Bazarku na Dołku. Niestety do tej pory władze dzielnicy Ursynów nie potrafiły rozwiązać tego problemu, a postulaty, inne niż próby przeniesienia istniejącego Bazarku pod okna mieszkańców ul. Polaka, traktowały w kategoriach walki politycznej a nie poszukiwania konstruktywnych rozwiązań – mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący Otwartego Ursynowa i wieloletni radny dzielnicy. – Dziś jeszcze raz występujemy z pomysłem na zapewnienie mieszkańcom dzielnicy miejsca do robienia świeżych zakupów spożywczych. Nie mamy wątpliwości, że takie targowisko powinno istnieć i w tej sprawie władze dzielnicy powinny wykazać się aktywną postawą – dodał.
Wiele miast w Polsce i zagranicą ma własne targowiska, na których mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w świeże produkty spożywcze. Targowiska często nie mają charakteru stałego, a jedynie okazjonalny i czasowy, np. odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Często tego typu miejsca sprzedaży organizowane są w miejscach, które na co dzień mają zupełnie inny charakter i służą innym celom (np. właśnie tak jak proponujemy, na parkingach), a nawet dla ułatwienia dostępu do nich kupującym odbywają się rotacyjnie w różnych punktach miasta. Na takich targowiskach sprzedawcy, za niewielką opłatą, wynajmują miejsce od samorządu i sami organizują swoje stoiska. Targowiska tego typu działają przez kilka godzin dziennie, po czym teren jest sprzątany i przywracany jest mu pierwotny charakter. Po 2-3 godzinach od zakończenia targowiska nie ma po nim śladu.
– Parking przy Ratuszu spełnia wszystkie wymagania, jakie można stawiać przed tego typu miejscem. Jest usytuowany centralnie w dzielnicy, w dobrze skomunikowanej okolicy – liczne linie autobusowe oraz linia metra, a także z możliwością parkowania sporej liczby samochodów – do dyspozycji kupujących pozostawałaby znaczna część drugiego pasa parkingu. Miejsce jest utwardzone i z możliwością dostępu do: źródła wody, a także dostępem dla sprzedawców do sanitariatów w Ratuszu – mówi Bartosz Dominiak, wiceprzewodniczący Otwartego Ursynowa
– Mieszkańcy Ursynowa chcą mieć targowisko, na którym w weekendy mogą kupować świeżę artykuły spożywcze, najlepiej prosto od ich wytwórców. Dziś taką rolę pełni w soboty i niedziele część Bazarku na Dołku. Ponieważ wciąż brak jest nowej lokalizacji dla Bazarku, zaproponowaliśmy władzom dzielnicy utworzenia miejskiego targowiska, które przejmie sobotnio-niedzielny handel warzywami i owocami, czyli to co jest istotne dla mieszkańców – twierdzi Paweł Lenarczyk, radny Ursynowa reprezentujący Otwarty Ursynów.
Wniosek, z którym Otwarty Ursynów wystąpił do burmistrza Ursynowa, ma charakter formalny. Dzielnica powinna stać się inicjatorem powstania publicznego targowiska w drodze wydania decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego w postaci takiego targowiska, a następnie zgłosić zmianę przeznaczenia części parkingu na takie cele w trybie art. 71 ust. 2 Prawa budowlanego. Po wydaniu stosownych decyzji Urząd ma możliwość przeprowadzenia postępowania przetargowego w celu wyłonienia operatora targowiska.
– Utworzenie miejskiego targowisko w żaden sposób nie wyklucza, że podmiot prowadzący Bazarek na Dołku nadal będzie mógł szukać nowej lokalizacji dla swojej aktywności. W przypadku powodzenia takiej działalności, zyskają tylko mieszkańcy, gdyż będą mieć dwa miejsca do weekendowych zakupów spożywczych – podsumowuje Bartosz Dominiak.
Pomysł targowiska został zaprezentowany podczas środowego briefingu zorganizowanego na… parkingu przed Ratuszem Dzielnicy, czyli w miejscu proponowanej lokalizacji. W briefingu, oprócz cytowanych osób wzięli również udział Piotr Gąsowski oraz Cezary Holdenmajer.
Przykłady okresowych targowisk
Tego typu tradycyjne targowiska z powodzeniem działają za granicą w krajach zachodniej Unii Europejskiej, gdzie cieszą się sympatią mieszkańców. Działają zarówno w miastach o wielkości porównywalnej z Ursynowem, jak i w miastach liczących wiele milionów mieszkańców, są estetyczne i nie blokują na trwałe miejsca. Oto kilka przykładów:
- Brugia (Belgia) – organizowany w każdą środę (godz. 8-13.30) targ rolny na centralnym placu Brugii (filia College of Europe znajduje się w Pałacu Natolińskim),
- Zittau (Niemcy) – w każdą środę (godz. 8-17) i sobotę (godz. 8-13) odbywa się targowisko na placu przed tamtejszym zabytkowym ratuszem,
- Paryż (Francja) – spośród wielu tego typu targów warto wymienić choćby Marché Bastille organizowany w czwartki i niedziele (godz. 8-13.30) na Boulevard Richard Lenoir,
- Konstanz (Niemcy) – parking przy kościele św. Stefana na starówce we wtorki i piątki, rotacyjnie parking przy kościele św. Gebharda we środy i soboty, (godz. 7-13).
Również w Polsce można znaleźć tego typu inicjatywy:
- Kraków – w środy (godz. 14-18) i soboty (godz. 8-13) organizowany jest Targ Pietruszkowy na Placu Niepodległości,
- Gdańsk – w okolicy Hali Olivia jest organizowany w czwartki (godz. 13-18) oraz soboty (godz. 9-14) Gdański Bazar Natury.