Nie dla zmiany nazwy ul. Szolc-Rogozińskiego

15 maja stowarzyszenie Otwarty Ursynów zorganizowało spotkanie ws. planowanej zmiany nazwy ul. Szolc-Rogozińskiego. Poniżej materiał prasowy do wykorzystania wraz ze zdjęciem.

22 maja 2018 r. planowana jest sesja Rady Dzielnicy Ursynów, na której radni rozpatrzą projekt uchwały Rady Dzielnicy Ursynów w sprawie nazwy ulicy w Dzielnicy Ursynów (ul. Stefana Szolca-Rogozińskiego). Opinia radnych będzie miała wpływ na to, czy dotychczasowa nazwa ulicy zostanie zmieniona/poprawiona na „Szolca-Rogozińskiego”. Zmiana nazwy została zaproponowana, gdyż zgodnie z zasadami języka polskiego oba człony nazwiska powinny zostać odmienione.

W tej sprawie stowarzyszenie Otwarty Ursynów zorganizowało spotkanie z mieszkańcami. Każda zmiana nazwy ulicy, nawet jej poprawa powoduje uciążliwości dla mieszkańców i koszty np. dla spółdzielni mieszkaniowych, czy też koszty dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Mieszkańcy byli zaskoczeni planowaną zmianą, w tej sprawie nie było żadnych konsultacji. Chcieliśmy przede wszystkim poznać zdanie mieszkańców, którzy w zasadzie od nas dowiedzieli się, że taka zmiana jest planowana. Nic o niej nie wiedzieli. Jako Otwarty Ursynów sprzeciwiamy się tej korekcie.  Nazwa ulicy przyjęła się zwyczajowo, nie trzeba nic zmieniać – mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący Otwartego Ursynowa.

Na Ursynowie w zeszłym roku zmieniono 4 nazwy ulic w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Spowodowało to spory chaos i sprzeciw społeczny.