14 listopada br. stowarzyszenie Otwarty Ursynów wystosowało pismo do władz Warszawy oraz 4 ursynowskich spółdzielni mieszkaniowych ws. dokonanych przez wojewodę mazowieckiego zmian nazw 4 ulic na Ursynowie: Kulczyńskiego, Służby Polsce, Wasilkowskiego oraz Związku Walki Młodych. W piśmie podnosimy, że zmiana nazw ulic bez konsultacji społecznych narusza interes mieszkańców tych ulic oraz jest sprzeczna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego. W załączeniu treść pisma.
Warszawa, dn. 14 listopada 2017 r.
Pani
Ewa GRUPIŃSKA-MALINOWSKA
Przewodnicząca Rady m. st. WarszawyPani
Hanna GRONKIEWICZ-WALTZ
Prezydent m.st. WarszawyPan
Jarosław ZYCH
Prezes SMB „Imielin”Pan
Piotr Janowski
Prezes SMB „Jary”Pan
Artur WACZKO
Prezes SM „Na Skraju”Pan
Krzysztof BERLIŃSKI
Prezes SBM „Stokłosy”Szanowni Państwo,
w imieniu licznej grupy mieszkańców ursynowskich ulic: Związku Walki Młodych, Wasilkowskiego, Kulczyńskiego, Służby Polsce, a także naszego Stowarzyszenia, zwracamy się z prośbą o zaskarżenie zarządzeń zastępczych Wojewody Mazowieckiego ogłoszonych 10 listopada 2017 r. w sprawie nadania nowych nazw wyżej wymienionym ulicom, zlokalizowanym w Dzielnicy Ursynów. Zarządzenia te wywołały oburzenie, gdyż decyzje o zmianie nazw ulic zostały podjęte bez przeprowadzenia konsultacji społecznych, często wbrew woli zamieszkujących tam osób.
Rażącym i dobrze udokumentowanym przykładem nieuwzględnienia woli mieszkańców jest narzucenie zmiany nazwy ul. Związku Walki Młodych. 27 października 2017 r. Stowarzyszenie Otwarty Ursynów złożyło do Wojewody Mazowieckiego petycję, zawierającą prośbę o niezmienianie nazwy tej ulicy. Pod petycją podpisało się ponad 830 osób oraz przedstawiciele 20 firm prowadzących działalność gospodarczą przy ul. ZWM. Mieszkańcy tej ulicy już dwukrotnie, w latach 2004 i 2016, nie zgodzili się na zmianę jej nazwy. W obu przypadkach swój sprzeciw wobec tej zmiany wyraziło ponad 90% mieszkańców.
W maju 2016 r. stanowisko w przedmiotowej sprawie zajęli także radni Dzielnicy Ursynów, wypowiadając się za pozostawieniem obecnej nazwy ulicy. Również ok. 60% mieszkańców biorących udział w miejskich konsultacjach przeprowadzonych w czerwcu 2017 r. w opowiedziało się za pozostawieniem dotychczasowej nazwy. Nie bez znaczenia jest fakt, iż w tej sprawie wypowiedział się ponadto Naczelny Sąd Administracyjny (Sygn. akt I SA 1860/97), który stwierdził, iż dokonana w 1997 r. zmiana nazwy ul. ZWM, nie uwzględniała interesu mieszkańców i ją unieważnił.
Należy nadmienić, iż w niniejszym piśmie podajemy głównie argumenty dotyczące ul. ZWM z uwagi na okoliczność, że zmiana tej nazwy budziła najwięcej kontrowersji, bowiem w tym przypadku mieszkańcy zdawali sobie sprawę z potencjalnej możliwości zmiany nazwy ich ulicy. Jednakże jesteśmy przekonani, że gdyby mieszkańcy pozostałych ulic, których nazwy zmieniono bez konsultacji z nimi, posiadaliby podobną świadomość względem tych planów, wystąpiliby przeciwko nim z podobną ostrością i równie licznie.
Chcielibyśmy z całą mocą podkreślić, iż zmiany nazewnictwa ulic dotyczą bez wątpienia dużej części mieszkańców ursynowskiej wspólnoty (kilka tysięcy osób) oraz mają istotny wpływ na ich funkcjonowanie. Przedmiotowe zmiany wiążą się z konkretnymi uciążliwościami, mającymi postać obowiązków łączących się z wydatkami. Dlatego też wyrażamy przekonanie, że decyzje tak dalece ingerujące w życie mieszkańców naszej dzielnicy nie mogą być podejmowane bez ich udziału.
Tym samym prosimy jak na wstępie o zaskarżenie zarządzeń zastępczych zmieniających nazwy ulic: Związku Walki Młodych, Wasilkowskiego, Kulczyńskiego, Służby Polsce. Uważamy, iż zmiana nazwy ulicy bez konsultacji społecznych, narusza interes mieszkańców tych ulic oraz jest sprzeczna z Europejską Kartą Samorządu Terytorialnego.
(-) Piotr Skubiszewski, Przewodniczący Stowarzyszenia Otwarty Ursynów
(-) Paweł Lenarczyk, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Otwarty Ursynów
(-) Bartosz Dominiak, Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Otwarty Ursynów