Fontanna pod Kopą Cwila. Trwają konsultacje społeczne

Fontanna pod Kopą Cwila

Dzięki setkom podpisów mieszkańców pod petycją Otwartego Ursynowa ws. w sprawie odnowienia fontanny i zbiornika wodnego w Parku im. Romana Kozłowskiego pojawiły się ogromne szanse, że pod Kopą Cwila pojawi się woda. W najbliższych tygodniach będą trwały konsultacje społeczne dotyczące wyglądu przyszłej fontanny. Zapraszamy do aktywnego udziału. Razem zdecydujmy o przyszłości tego fragmentu Ursynowa. 

Gdy zbieraliśmy podpisy pod petycją, równolegle udało nam się zachęcić urzędników do skrupulatnego sprawdzenia stanu prawnego działek, na których znajdują się ruiny fontanny. Po latach okazało się, że w tym miejscu nie ma jednak roszczeń i można swobodnie przystąpić do renowacji fontanny.

W ramach konsultacji społecznych Urząd Dzielnicy Ursynów przedstawił dwie koncepcje – jedną zakładającą rewitalizację niecki przy zachowaniu obecnego kształtu zagłębienia, drugą – utworzenie w miejsce istniejącej niecki placu wodnego z różnorodnymi atrakcjami wodnymi i małą architekturą.

Wariant 1

Koncepcja zakłada odtworzenie niecki wodnej w parku Kozłowskiego u podnóży Kopy Cwila przy zachowaniu obecnego kształtu zagłębienia w kształcie wieloryba. Na dnie zbiornika wodnego przewidziano ułożenie ścieżki z głazów, po których będzie można spacerować. Wokół ursynowskiego „wieloryba’ przewidziano posadzenie drzew i krzewów liściastych i iglastych, traw ozdobnych, bylin oraz roślinności wodnej. Całość kompozycji dopełnia mała architektura w postaci drewnianych leżanek, siedzisk oraz podestu zlokalizowanego przy brzegu zbiornika wodnego. W miejscu istniejących przedeptów zaprojektowano ścieżki spacerowe z nawierzchni żwirowo-gliniastej. Fontanna oraz zagospodarowanie wokół mają zostać podświetlone.

Aby obejrzeć w pełnej rozdzielczości, kliknij prawy przycisk i „Otwórz grafikę w nowej karcie”

Wstępna koncepcja odtworzenia niecki wodnej pod Kopą Cwila

Wariant 2

Koncepcja zakłada utworzenie – w miejsce istniejącej niecki u podnóża Kopy Cwila – placu wodnego z różnorodnymi atrakcjami wodnymi i małą architekturą. Wśród atrakcji wodnych zaproponowano fontanny posadzkowe, fontannę z burtą do siedzenia, gejzery, kaskadę wodną ze zjeżdżalnią, urządzenia napędzane siłą mięśni z dyszami wodnymi oraz poidełko. Wokół placu przewidziano budowę trejaży i pergoli (tj. pojedynczych i podwójnych ażurowych podpór pod pnącza) z drewnianymi siedziskami oraz tarasowo ułożone drewniane podesty. Wokół zaprojektowano nasadzenia krzewów iglastych i liściastych, pnączy oraz traw ozdobnych i bylin. W miejscu istniejących przedeptów zaprojektowano nowe ścieżki spacerowe. Plac i ścieżki projektuje się z nawierzchni utwardzonej (np. płyty betonowe). Plac z atrakcjami wodnymi oraz siedziska będą nocą podświetlane, co umożliwi korzystanie z niego całą dobę.

Aby obejrzeć w pełnej rozdzielczości, kliknij prawy przycisk i „Otwórz grafikę w nowej karcie”

Wstępna koncepcja odtworzenia niecki wodnej pod Kopą Cwila

Jak wziąć udział w konsultacjach?

W ramach konsultacji mieszkańcy proszeni są wypełnianie ankiety.

Podczas konsultacji zostaną również zorganizowane cztery punkty konsultacyjne:

  • 11 kwietnia (środa) w godz. 14.00-18.00 – przy stacji metra Ursynów
  • 18 kwietnia (środa) w godz. 14.00-18.00 – przy stacji metra Stokłosy
  • 21 kwietnia (sobota) w godz. 11.30-16.00 – przy niecce pod Kopą Cwila
  • 23 kwietnia (poniedziałek) w godz. 12.00-18.0 – Urząd Dzielnicy Ursynów

Uwagi można też przesyłać na adres konsultacjespoleczne@ursynow.pl.

Ostateczny projekt niecki Urząd Dzielnicy zaprezentuje 9 czerwca podczas Dni Ursynowa, a następnie pod koniec czerwca na otwartym spotkaniu z mieszkańcami.

Źródło planszy: www.ursynow.pl