Od 14 do 30 czerwca trwa głosowanie na projekty do budżetu partycypacyjnego na 2018 rok. Wśród 127 projektów poddanych pod głosowanie w trzech ursynowskich obszarach (Zielony Ursynów, Ursynów Wysoki Północny, Ursynów Wysoki Południowy) znalazło się 19 projektów przygotowanych przez członków stowarzyszenia Otwarty Ursynów. Głosować można przez internet lub osobiście na papierowej karcie w urzędzie dzielnicy.
Kiedy i jak głosować?
Głosowanie trwa od 14 do 30 czerwca 2017 r. (do godz. 23:59). Każdy mieszkaniec Warszawy (bez względu na zameldowanie czy wiek) może zagłosować na pomysły, które uważa za ciekawe i potrzebne do realizacji.
Głosować można na dwa sposoby:
- przez internet – na stronie app.twojbudzet.um.warszawa.pl – aby zagłosować musisz mieć dostęp do adresu e-mail. Na podany adres e-mail przyjdzie link aktywacyjny, który umożliwi Ci zagłosowanie.
- papierowo – wypełniając kartę do głosowania. Przyjdź do Urzędu Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61). Otrzymasz tam kartę z propozycjami pomysłów. Możesz zagłosować na miejscu – będzie tam również pracownik urzędu, który może Ci pomóc. Przed oddaniem wypełnionej karty konieczne będzie okazanie ważnego dokumentu tożsamości. Nie ma możliwości przyniesienia karty w imieniu innej osoby.
Możesz zagłosować tylko raz. Jeżeli oddasz głos w kilku dzielnicach albo na różne sposoby (przez Internet i na karcie papierowej), wszystkie Twoje głosy będą nieważne.
Szczegółowe zasady głosowania są dostępne na stronie Twój Budżet.
Mieszkańcy, którzy mają ze względów zdrowotnych trudności z poruszaniem się, a nie mają dostępu do internetu, mogą także zagłosować. Karty do głosowania można przekazać przedstawicielowi Urzędu Dzielnicy Ursynów tylko w miejscu zamieszkania głosującego, po uprzednim zgłoszeniu potrzeby głosowania tą drogą, koordynatorowi w dzielnicy w terminie od 4 maja 2017 r. do 19 czerwca 2017 roku, elektronicznie na adres bp@ursynow.pl oraz telefonicznie 22 443 75 03.
Projekty do budżetu partycypacyjnego zaproponowane przez aktywistów Otwartego Ursynowa
Na listach projektów do wyboru znalazło się 19 pomysłów przygotowanych przez członków stowarzyszenia Otwarty Ursynów. Oto te projekty (w nawiasie numer projektu na liście do głosowania w danym obszarze):
Zielony Ursynów (kwota do podziału – 1 500 000 zł)
Skwer Krasnowola (numer 1)
Neon „DOM KULTURY ZIELONY URSYNÓW” na Domu Kultury przy ul. Kajakowej (numer 2)
Poprawa bezpieczeństwa dzieci poprzez doświetlenie przejść dla pieszych na ul. Tanecznej (numer 4)
Skwer „Źródełko” przy studni oligoceńskiej przy ul. Puławskiej (numer 10)
Ursynów Wysoki Północny (kwota do podziału – 2 700 000 zł)
Murale metra – pociąg do sztuki (numer 5)
Ławki polskich wynalazców (numer 10)
Piaskownica i zieleń na miejskim placu zabaw przy ul. Wasilkowskiego 11 (numer 12)
Domki dla owadów zapylających (numer 13)
Stoły do ping-ponga na świeżym powietrzu (5 lokalizacji) (numer 33)
Źródełka z wodą do picia (numer 37)
Doświetlenie przejść dla pieszych na Ursynowie Północnym (numer 41)
Kurs pierwszej pomocy (numer 42)
Budki lęgowe dla ptaków (numer 55)
Inteligentny parking przy urzędzie (system do parkowania, doładowanie samochodu elektrycznego) (numer 59)
Skatepark i pumptrack pod Kopą Cwila (numer 60)
Ursynów Wysoki Południowy (kwota do podziału – 2 100 000 zł)
Stoły do ping-ponga na świeżym powietrzu (3 lokalizacje) (numer 7)
Doświetlenie przejść dla pieszych na Ursynowie Południowym (numer 18)
Modernizacja parkingu przy ul. Rosoła (numer 21)
Doładuj telefon w parku – Smart Ławki w Parku Przy Bażantarni (numer 30)
Oczywiście zachęcamy do przejrzenia się również pozostałym projektom zgłoszonym przez inne osoby – są wśród nich bardzo interesujące pomysły, na które sami też będziemy głosować.
Lista wszystkich projektów z Ursynowa jest dostępna na stronie Urzędu m.st. Warszawy.
Wyniki głosowania
Wyniki tegorocznego głosowania na projekty do budżetu partycypacyjnego zostaną ogłoszone do 14 lipca 2017.
Do realizacji w kolejnym roku budżetowym przekazane będą projekty, które uzyskają największą liczbę głosów w każdym z obszarów – aż do wyczerpania puli pieniędzy przeznaczonej na dany obszar. Jeśli np. dwa pierwsze projekty (z największą liczba głosów) nie wyczerpią puli pieniędzy w danym obszarze, wówczas dobierany do realizacji będzie kolejny projekt, który mieści się w ramach finansowych – jeśli trzeci projekt będzie zbyt drogi (przekroczy pulę pieniędzy), do realizacji dobierane będą kolejne projekty (np. czwarty lub piąty), aż do wyczerpania pieniędzy przeznaczonych na dany obszar.