Zaproszenie: Park nad POW – prezentacja projektu

Park nad POW

Park nad POW coraz bliżej. Władze Warszawy przedstawiły pierwsze wizualizacje projektu parku nad Południową Obwodnicą Warszawy (POW), a także harmonogram prac budowlanych. W najbliższy czwartek Rada Warszawy zagłosuje nad zwiększeniem finansowania inwestycji, co pozwoli wykonać wszystkie prace parkowe. W poniedziałek, 13 marca, o godz. 18.00 w sali nr 136 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61) odbędzie się spotkania otwarte dla mieszkańców, podczas którego poznamy szczegóły projektu.

Do 2025 r. tuż nad Południową Obwodnicą Warszawy, na długości niemal 2 km, powstanie park linearny. A w nim mnóstwo roślinności – około tysiąca drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, pnącza, byliny i trawy ozdobne. Pojawi się nowy układ chodników i ścieżek spacerowych – głównym elementem będzie biegnąca przez całą długość parku promenada. Mieszkańcy skorzystają też m.in. ze strefy rekreacyjnej i drewnianego tarasu, który zaplanowano nad ogrodem deszczowym. Park nad POW będzie miał łączną powierzchnię około 10 ha.

Cała inwestycja powstanie ze środków miejskich. W budżecie na roboty budowlane i ogrodnicze przeznaczonych jest obecnie 11 mln zł. Aby przeprowadzić je w pełnym zakresie, potrzeba kolejnych 33 mln zł. O tym, czy środki zostaną przyznane, zdecyduje na najbliższej sesji (9 marca) Rada m.st. Warszawy.

Projekt budowlany i wykonawczy parku linearnego nad POW opracował zespół Palmett na podstawie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania terenu wzdłuż ul. Płaskowickiej i nad tunelem POW, wypracowanej w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej.

Obecnie kończą się prace projektowe dla tej inwestycji. Równocześnie przygotowywane są dokumenty do przetargu na prace budowlane. Inwestor, czyli Zarząd Zieleni, planuje ogłoszenie postępowania przetargowego jeszcze w marcu br.

Park nad POW powstanie w 3 etapach

Cała inwestycja obejmuje teren wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej. Podzielono go na sześć odcinków. W każdym zaprojektowano inne elementy charakterystyczne:

  • na odcinku nr 1 (od ul. Pileckiego do ul. Stryjeńskich) pojawią się trzy niewielkie placyki. Na jednym z nich zamontowana zostanie wielofunkcyjna wiata z huśtawkami, stolikami czy ławkami;
  • na odcinku nr 2 (od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów) zaprojektowano rozległą polanę otoczoną roślinnością;
  • na odcinku nr 3 (od ul. Braci Wagów do al. KEN) na placu wybudowana ma zostać fontanna posadzkowa, a w jej sąsiedztwie pojawi się duży ogród deszczowy z drewnianym pomostem. Na tym odcinku zaplanowano też strefę rekreacyjną z urządzeniami do zabawy;
  • na odcinku nr 4 (od al. KEN do ul. Lanciego) wybudowany ma zostać ogród zmysłów;
  • na odcinku nr 5 (od ul. Lanciego do ul. J. Rosoła) w pobliżu niewielkiego placyku z dwoma dużymi stołami piknikowymi posadzona zostanie roślinność inspirowana sadami;
  • na odcinku nr 6 (od ul. J. Rosoła do ul. Nowoursynowskiej) zmieni się kształt istniejącego nasypu. Mieszkańcy będą mogli wejść na jego szczyt. Po wschodniej stronie pojawi się wiata podobna do tej na odcinku nr 1.

Pierwsze prace mają objąć odcinki nr 2 i 3. Tutaj roboty miałyby rozpocząć się jeszcze w tym roku. Na 2024 r. zaplanowano realizację odcinków nr 4 i 5, a na 2025 r. – odcinków krańcowych.

Spotkanie otwarte dla mieszkańców

Zapraszamy do udziału w spotkaniu informacyjnym na temat budowy parku linearnego nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Spotkanie odbędzie się w poniedziałek, 13 marca o godz. 18.00 w Urzędzie Dzielnicy Ursynów (al. KEN 61, metro Imielin, sala nr 136).

Podczas spotkania zostanie przedstawiony projekt oraz omówione kolejne etapy realizacji inwestycji. Szczegóły projektów przedstawią eksperci Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz projektanci. W spotkaniu wezmą udział również przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Ursynów.

Na podstawie: materiały prasowe Urząd m.st. Warszawy