Pociągi SKM pojadą z Piaseczna przez Ursynów do centrum

Pociągi SKM (szybka Kolej Miejska)

Świetna wiadomość dla mieszkańców Zielonego Ursynowa oraz okolic ul. Kłobuckiej. Od niedzieli, 12 marca, na tory kolei radomskiej wyjadą pociągi SKM (Szybkiej Kolei Miejskiej). Nowa linia S4 połączy Piaseczno, przez Warszawę Gdańską, z Wieliszewem. Dzień później ruszą pociągi linii S40, które będą obsługiwały w dni powszednie trasę Piaseczno – Warszawa Główna. Obie linie na Ursynowie zatrzymają się na stacjach PKP: Jeziorki, Dawidy oraz Okęcie. Na nowych trasach będą obowiązywały wszystkie bilety ZTM.

Rozkłady jazdy obydwu linii S4 i S40 w dni powszednie będą ze sobą skoordynowane, co oznacza to, że z Piaseczna do Warszawy pociągi SKM będą wyruszały dwa razy na godzinę, czyli co około pół godziny – na zmianę S4 i S40.

Wygodne połączenie z całą stolicą

Linia SKM z Piaseczna w wielu miejscach przecina się trasami linii Warszawskiego Transportu Publicznego. Umożliwi to przesiadki między pociągami, autobusami, tramwajami i metrem – przy przystankach Warszawa Jeziorki, Służewiec, Żwirki i Wigury i Aleje Jerozolimskie można przesiąść się do autobusów, a przy Służewcu i Rakowcu także do tramwajów. Dużym węzłem przesiadkowym stolicy jest Dworzec Zachodni, gdzie można skorzystać nie tylko z innych połączeń kolejowych, ale także z autobusów – odjeżdżających stąd w różne rejony miasta.

Pociągi S40 dojadą do Warszawy Głównej czyli na pl. A. Zawiszy, gdzie krzyżują się trasy wielu linii autobusowych i tramwajowych. Natomiast pociągi S4 na północnym odcinku trasy będą skomunikowane nie tylko z autobusami i tramwajami (stacje Warszawa Wola, Koło, ZOO, Toruńska), ale również z metrem – linią M2 przy stacji Warszawa Młynów i M1 przy Dworcu Gdańskim.

Na trasie przejazdu nowej SKM są dwa parkingi P+R – przy przystankach Warszawa Jeziorki i Warszawa Żerań. Nowe połączenia będą obsługiwane dostępnym taborem, w tym najnowszymi pociągami typu Impuls 2, z których SKM korzysta od ubiegłego roku.

Pociągi SKM linii S4: z Piaseczna przez Warszawę Zachodnią i Gdańską do Legionowa i Wieliszewa

Od niedzieli 12 marca pociągi SKM linii S4 będą jeździły na trasie: PIASECZNO – Nowa Iwiczna – Warszawa Jeziorki – Warszawa Dawidy – Warszawa Okęcie – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Al. Jerozolimskie – WARSZAWA ZACHODNIA (peron 9) – Warszawa Wola – Warszawa Młynów – Warszawa Koło – Warszawa Powązki – WARSZAWA GDAŃSKA – Warszawa ZOO – Warszawa Praga – Warszawa Toruńska – Warszawa Żerań – Warszawa Płudy – Warszawa Choszczówka – LEGIONOWO – Legionowo Piaski – Michałów-Reginów – WIELISZEW.

Pociągi będą kursowały codziennie. Całą trasę pokonają w ok. 70 minut. Podróż z Piaseczna do Warszawy Gdańskiej zajmie ok. 37 minut, a z Legionowa do Warszawy Gdańskiej ok. 20 minut.

Zaplanowano po 20 połączeń w ciągu doby – w kierunku północnym i południowym. Składy będą odjeżdżały ze stacji co ok. godzinę. Pierwszy pociąg w dni powszednie wyruszy z Piaseczna o godz. 4:28, a ostatni o 23:24. W przeciwnym kierunku składy będą zaczynały kursowanie o godz. 5:00 z Warszawy Gdańskiej, a pierwszy kurs na trasie Wieliszew – Piaseczno będzie rozpoczynał się o 5:22. Ostatni pociąg do Piaseczna wyruszy z Wieliszewa o godz. 22:18, a z Warszawy Zachodniej o 23:29.

Pociągi SKM linii S40: z Piaseczna do Warszawy Głównej

Od poniedziałku 13 marca pociągi SKM linii S40 w dni powszednie będą obsługiwały trasę: PIASECZNO – Nowa Iwiczna – Warszawa Jeziorki – Warszawa Dawidy – Warszawa Okęcie – Warszawa Służewiec – Warszawa Żwirki i Wigury – Warszawa Rakowiec – Warszawa Aleje Jerozolimskie – Warszawa Zachodnia – WARSZAWA GŁÓWNA.

Na przejechanie całej trasy trzeba zarezerwować ok. 35 min. Pociągi będą kursowały co ok. godzinę. W kierunku Warszawy Głównej będzie realizowanych 18 kursów na dobę. Pierwszy skład będzie wyruszał z Piaseczna o godz. 4:54, a ostatni o 21:52. W przeciwnym kierunku zaplanowano 19 kursów. Pociąg rozpocznie pierwszy kurs na stacji Warszawa Główna o godz. 4:26, a ostatni o 22:25.

Jakie bilety?

W pociągach SKM linii S4 i S40 będą obowiązywały wszystkie bilety Zarządu Transportu Miejskiego (w tym także Bilety Metropolitalne). Przystankami granicznymi między 1. a 2. strefą biletową są Warszawa Jeziorki i Warszawa Choszczówka.

Rozkłady jazdy SKM są dostępne na stronie Warszawski Transport Publiczny.

Tekst i foto na podstawie: materiały prasowe UM Warszawa