Mieniewski, Skubiszewski: Ursynowski bazarek przy Rosoła i Płaskowickiej?

Skrzyżowanie Rosoła i Płaskowickiej

Budowa tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy spowodowała potrzebę przeniesienia Bazarku na Dołku do innej tymczasowej lokalizacji.

Obecnie bazarek funkcjonuje na dawnej pętli autobusowej przy ulicy Płaskowickiej. Przeciwko tej lokalizacji oponowało wiele osób, w tym autorzy artykułu. Uważaliśmy, że likwidacja pętli nie była potrzebna, że bazarek mógł zostać przeniesiony w inne miejsce. Niemniej jednak, to jest historia i trzeba się teraz skupić na tym, gdzie będzie funkcjonował bazarek w przyszłości. Trzeba też wyciągnąć wnioski z teraźniejszości i przeszłości i w nowym projekcie wyeliminować to co mieszkańcom przeszkadza najbardziej – brak estetyki.

Pierwotnie zakładano powrót bazarku w dawne miejsce przed blokami przy ulicy Braci Wagów 20 i alei KEN 49. Ostatnio w przestrzeni publicznej pojawił się pomysł, aby zlokalizować nowy bazarek przy budynku biurowym Natpoll, przy skrzyżowaniu ulic Płaskowickiej i Rosoła w pobliżu stacji benzynowej.

Naszym zdaniem warto jest przeanalizować tę propozycję.  Ta lokalizacja nie znajduje się bezpośrednio przed budynkami mieszkalnymi, tak jak przy Braci Wagów. W jej sąsiedztwie jest biurowiec, stacja benzynowa, a więc obiekty o charakterze usługowym, a nie mieszkalnym. Miejsce to daje też możliwość na odpowiednie zaprojektowanie logistyki dla bazarku, która nie ingerowałaby w przestrzeń mieszkańców i nie powodowałby uciążliwości dla nich. Jest to spory teren, bazarek mógłby być zlokalizowany na jego części, bliżej stacji benzynowej i oddzielony od budynków mieszkalnych elementami parku linearnego, np. skwer, drzewa, etc. Warto też pamiętać, że jest to miejsce dobrze skomunikowane i znajdujące się w bliskiej odległości do pierwotnej lokalizacji bazarku.

Niektórzy ursynowscy politycy zaproponowali ostatnio, aby przenieść bazarek na parking przy urzędzie.  Uważamy, że jest to propozycja nierealna, gdyż w 2021 r. zacznie działać dom kultury, a od 2019 r. organizuję się w weekendy cieszące się dużą popularnością targi zdrowej żywności i wyprzedaże garażowe.

Według naszej wiedzy w tej sprawie nie zapadła żadna decyzja. Uważamy, tak jak pewnie wielu mieszkańców naszej dzielnicy, że bazarek jest potrzebny. Bazarki ożywiają przestrzeń publiczną i są ważną częścią miast. Budowa tunelu opóźniła się i jest jeszcze czas na to, by podjąć najlepszą w tej sprawie decyzję i stworzyć bazarek z prawdziwego zdarzenia w nowej formule. Warto w tej sprawie rozmawiać i prowadzić dialog z partnerami społecznymi, konsultować nowe rozwiązania. Nie można też zostawiać decyzji na ostatni moment, bo realizacja każdej inwestycji to proces długotrwały.

Daniel Mieniewski, Piotr Skubiszewski – Radny Dzielnicy

Otwarty Ursynów