Przyłącz się do akcji #PodlejDrzewoNaUrsynowie

Długotrwały brak odpadów jest faktem. Susza negatywnie wpływa na rozwój młodych drzew, które ze względu na brak wody często usychają. Dlatego stowarzyszenie Otwarty Ursynów zaprasza mieszkanki i mieszkańców Ursynowa do akcji społecznego podlewania ursynowskich młodych drzew. Przystąp do akcji #PodlejDrzewo i zostań społecznym ogrodnikiem Ursynowa.

Dlaczego drzewa są ważne w mieście?

Drzewa pełnią ważną rolę w ekosystemie miasta m.in.: odpowiadają za produkcję tlenu i pochłanianie dwutlenku węgla, neutralizują zanieczyszczenia powietrza, obniżają temperaturę. Drzewa są ważne dla naszego samopoczucia, zdrowia i życia. Musimy dbać o drzewa, które już mają swój wiek, ale również o drzewa niedawno posadzone, którym w przypadku braku regularnych opadów trudno się przyjąć.

Na Ursynowie mamy tysiące drzew. Są sadzone przez Urząd Dzielnicy Ursynów, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, deweloperów i osoby prywatne. Niestety, często po posadzeniu drzewa zapomina się o jego pielęgnacji, a przede wszystkim o podlewaniu – a młode drzew potrzebują wsparcia. Dzielnica Ursynów w ubiegłym roku podlewała „swoje” młode drzewa przy pomocy ponad 300 worków do kropelkowego podlewania. Podobne worki stosował Zarząd Zieleni i jedna lub dwie spółdzielnie mieszkaniowe. Pozostałe młode drzewa były podlewane doraźnie.

W tym roku będzie podobnie. Obecnie Dzielnica Ursynów prowadzi postępowanie na podlewanie kropelkowe 900 drzew, zapewne swoją akcję podlewania przeprowadzi Zarząd Zieleni i niektóre spółdzielnie i pewnie większość wspólnot mieszkaniowych, ale te ostatnie posiadają znikomy ułamek ursynowskich drzew. Pozostałe młode drzewa pozostaną bez opieki. Dlatego zachęcamy do akcji #PodlejDrzewo.

Dlatego zachęcamy do akcji #PodlejDrzewoNaUrsynowie – najważniejsze w okresie suszy jest troska o podlanie młodych drzew! 

#PodlejDrzewo – jak się przyłączyć?

Sprawa jest prosta. Chcemy, aby jak najwięcej młodych drzew na Ursynowie było podlewanych od wiosny do jesieni.

Jak to zrobić? Połączyć siły naszej ursynowskiej społeczności. Robimy crowdsourscing i tworzymy sieć społecznych podlewaczek i podlewaczy drzew!

Co mam zrobić?

  • znajdź młode drzewo rosnące w sąsiedztwie Twojego miejsca zamieszkania lub pracy (jak chcesz, może być kilka drzew…)
  • codziennie podlej drzewo wodą – drzewa najlepiej podlewać jest na noc, aby w cieple dni woda nie odparowała za szybko. Możesz podlewać drzewo, gdy wychodzisz na wieczorny spacer z psem. Albo gdy wracasz samochodem z pracy, wówczas zabierz ze sobą butelkę wody – może przy Twoim parkingu rośnie młode drzewo, które potrzebuje pomocy? Podlewanie drzewa może być też świetnym pretekstem do wieczornego spaceru całą rodziną. Jeśli nie możesz podlewać drzewa wieczorem, podlej je rano, np. idąc do pracy czy po zakupy. Lepiej tak, niż w ogóle. Wszystko zależy od Ciebie!
    Czym podlewać? Oczywiście, wodą! Najlepiej opadową, ale o taką w bloku trudno, tym bardziej, że opadów będzie niewiele. Wówczas nie bój się używać wody kranowej. A może wspólnota lub spółdzielnia pozwoli skorzystać ze wspólnego kranu? Zapytaj.
    Ile wody? Im więcej, tym lepiej. Młode drzewo potrzebuje minimalnie kilkadziesiąt litrów wody tygodniowo. Ale każdy litr jest na wagę produkowanego przez nie tlenu dziś i w przyszłości. Dlatego zachęcamy do podlewania przy użyciu dużych konewek lub 5-litrowych baniaków, w których można kupić wodę sklepową. Jeśli codziennie dostarczysz drzewu 5 litrów, to oznacza, że tygodniowo dostanie od Ciebie 35 litrów wody. W czasie suszy to niewiele, ale pozwoli drzewu przetrwać najgorszy czas.
  • zachęć rodzinę, sąsiadów i znajomych do przyłączenia się do akcji – możesz stworzyć sąsiedzką grupę, która będzie naprzemiennie opiekować się drzewami w Waszej okolicy?

#PodlejDrzewo 2020

Dla społecznych ogrodników Ursynowa utworzyliśmy wydarzenie na Facebooku o nazwie Akcja społecznego podlewania drzew #PodlejDrzewo 2020.

Przyłącz się do wydarzenia, dziel się swoimi doświadczeniami, pokażą na zdjęciach lub filmach jak podlewasz ursynowskie drzewa. Tworzymy sieć ursynowskich podlewaczek i podlewaczy młodych drzew. Bądź jedną/jednym z nich.