Park Polskich Wynalazców coraz bliżej. Urząd Dzielnicy Ursynów uzyskał właśnie pozwolenie na jego budowę. Wkrótce zostanie wyłoniony przetarg na wykonawcę budowy, która powinna zakończyć się wiosną 2023 roku. Szacowany koszt całej inwestycji to niespełna 5 mln zł. Budowa parku jest obietnicą Otwartego Ursynowa złożoną mieszkańcom podczas ostatnich wyborów samorządowych.
– Poświęciliśmy dużo czasu i pracy, aby park spełniał oczekiwania przyszłych użytkowników. Osiągnęliśmy kompromis, uwzględniający zarówno potrzeby mieszkańców wypracowane w konsultacjach w latach 2015-2016, jak i uwagi, które pojawiły się jeszcze w tym roku. Park będzie funkcjonalnym i dostępnym dla wszystkich grup mieszkańców parkiem miejskim przy zachowaniu najwyższych standardów ochrony przyrody w obszarze zurbanizowanym – mówi Bartosz Dominiak, zastępca burmistrza Ursynowa z rekomendacji Otwartego Ursynowa.
Pomysłodawcą nazwy parku jest radny Otwartego Ursynowa Paweł Lenarczyk. Nazwa została nadana parkowi wraz z jego prawnym utworzeniem w maju 2020 roku. Stało się to poprzez uchwałę Rady m.st. Warszawy.
Więcej informacji o PPW na stronach Urzędu Dzielnicy Ursynów
- Park Polskich Wynalazców – jak będzie wyglądał?
- Park Polskich Wynalazców – pytania i odpowiedzi
- 4 mln zł dla trzech parków na Ursynowie
- Jest pozwolenie na budowę Parku Polskich Wynalazców
O parku pisał też na stronie OU Bartosz Dominiak w tekście „Park Polskich Wynalazców, czyli miejsce dostępne dla wszystkich„
W celu budowy infrastruktury parkowej nie zostaną wycięte żadne zdrowe drzewa lub krzewy. Wycinka – niezależna od samej realizacji inwestycji w parku – może jedynie dotyczyć drzew/krzewów martwych lub wprost zagrażających życiu lub zdrowiu użytkowników. W ramach tworzenia parku zostanie za to posadzonych co najmniej 65 drzew liściastych, 1200 m2 krzewów liściastych i iglastych, 1000 m2 roślin okrywowych, 3500 m2 łąk kwietnych.
Jak deklaruje burmistrz Ursynowa Robert Kempa, Park Polskich Wynalazców to jeden z pięciu parków, które władze m. st. Warszawy i władze Ursynowa chcą zrealizować na terenie dzielnicy. Pozostałe parki to: Park Cichociemnych Spadochroniarzy AK, Park im. Romana Kozłowskiego (czyli okolice słynnego „wieloryba”), wschodnia część Parku Przy Bażantarni, a także park linearny nad tunelem POW.
Źródło wizualizacji: materiały prasowe UD Ursynów