Czerwona sobota: Oddaj krew przed wakacjami [zaproszenie]

Oddaj krew na Ursynowie - krwiodawstwo

Oddaj krew podczas „Czerwonej soboty” – To akcja oddawania krwi, organizowana w w pierwszy dzień wakacji przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów. W najbliższą sobotę na parkingu sklepu Leclerc będzie czekał na krwiodawców ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w który w komfortowych i bezpiecznych warunkach będzie można oddać krew. 

Do oddawania krwi zapraszamy zarówno zasłużonych krwiodawców, jak również osoby, które chciałyby po raz pierwszy spróbować podzielić się z potrzebującymi tym, co mają najcenniejsze – krwią. – Okres wakacyjny to czas, gdy zapotrzebowanie na krew jest największe. W letnich miesiącach zazwyczaj brakuje zapasów krwi, w efekcie czego nie mogą być np. prowadzone planowane zabiegi chirurgiczne. Dlatego ważne jest, aby w tym czasie również oddawać krew – mówi Bartosz Dominiak. – Procedura oddania krwi jest niemal bezbolesna i zajmuje około 30 minut. Każdy zdrowy człowiek może być krwiodawcą – dodaje.

W sobotę, 24 czerwca, w godz. 10.00-15.00 ambulans RCKiK będzie czekał na wszystkich chętnych na parkingu przy hipermarkecie Leclerc – w pobliżu namiotu „Ogród”, od strony ul. Cynamonowej.

Jak wygląda oddawanie krwi?

  • Oddaj krew na Ursynowie - krwiodawstwoRejestracja (wypełnienie formularza – koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i miejscem zamieszkania)
  • Wstępne badanie laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny / morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców)
  • Badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi)
  • Oddanie krwi – donacja (krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5 – 8 min.; podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych)
  • Krótka regeneracja sił (po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił.

Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. – 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane: jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole; wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi; legitymacja Honorowego Dawcy Krwi.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: