Budowa POW: Od wtorku utrudnienia w ruchu i zmiany w kursowaniu autobusów

Autobus 504, Ursynów

Budowa POW trwa w najlepsze. We wtorek, 28 marca, ok. godz. 22.00, planowana jest zmiana organizacji ruchu w rejonie skrzyżowania al. Komisji Edukacji Narodowej z ul. Płaskowickiej. Kierowców czekają spore utrudnienia. Zostaną również wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji  ZTM.

Zmiany w organizacji ruchu

Kilkanaście dni temu w rejonie skrzyżowania al. KEN i ul. Płaskowickiej ruszyły pierwsze prace na budowie POW (Południowej Obwodnicy Warszawy) ruszyły na Ursynowie. Spowodowane jest to tym, że wykonawca inwestycji musi najpierw wzmocnić tunel I linii metra, pod którym zbudowany zostanie tunel drogowy. W trakcie tych prac metro będzie kursowało bez utrudnień, ale trzeba będzie wyłączyć z ruchu środek Ronda Krystyny Krahelskiej oraz obydwie jezdnie al. Komisji Edukacji Narodowej na ok. 100-metrowym odcinku za rondem.

Od wtorku, 28 marca od godz. 22.00 ruch po jednym pasie w kierunku Lasu Kabackiego i centrum zostanie przełożony na jezdnię tymczasową wybudowaną obok (na zachód) istniejących jezdni. Wprowadzony zostanie zakaz skrętu w lewo w każdej relacji. Węziej będzie także na ul. Płaskowickiej pomiędzy rondem a ul. Lanciego. Prace w tym etapie potrwają do grudnia, wtedy zostanie wprowadzona kolejna zmiana w organizacji ruchu.

Zmiany w trasach autobusów 136, 401 i 504

W związku z rozpoczęciem prac przy budowie drogi ekspresowej S2 (Południowej Obwodnicy Warszawy) i wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu na skrzyżowaniu al. KEN i ul. Płaskowickiej wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji ZTM w dzielnicy Ursynów (opracowano na podstawie informacji ZTM):

1) Od dnia 28.03.2017 r. od ok. godz. 22:00 do odwołania zawiesza się funkcjonowanie przystanku NATOLIN PŁN. 12. W zamian za zawieszony przystanek nie uruchamia się przystanku tymczasowego.

2) Od dnia 28.03.2017 r. od ok. godz. 22:00 do końca kursowania linii dziennych autobusy linii 504 zostaną skierowane na trasę objazdową:

 • w kierunku Dw. Centralny:
  od skrzyżowania al. KEN/ Płaskowickiej: al. KEN – Płaskowickiej (w prawo) – zawrotka przez pętlę autobusowa NATOLIN PŁN. – Płaskowickiej (w prawo) i dalej swoja trasą,
 • w kierunku Os. Kabaty:
  Obowiązuje trasa podstawowa (w rejonie skrzyżowania al. KEN i ul. Płaskowickiej po jezdni tymczasowej)

3) Od dnia 28.03.2017 r. od ok. godz. 22:00 do odwołania autobusy linii 136 tylko w kierunku MŁYNÓW zostaną skierowane na trasę zmienioną:

 • w kierunku Młynów:
  od wyjazdu z pętli autobusowej: Płaskowickiej (w lewo) i dalej swoja trasą

4) Od dnia 29.03.2017 r. od początku kursowania do odwołania zawiesza się funkcjonowanie przystanków METRO NATOLIN 03 i NATOLIN PŁN. 08.

5) Od dnia 29.03.2017 r. od początku kursowania linii dziennych do odwołania autobusy linii 401 (kursy wariantowe) i 504 zostaną skierowane na trasę zmienioną:

 • 504 w kierunku Dw. Centralny:
  od skrzyżowania Belgradzka / al. KEN: Belgradzka – Lanciego – Płaskowickiej i dalej swoja trasą,
 • 504 w kierunku Os. Kabaty:
  Obowiązuje trasa podstawowa (w rejonie skrzyżowania al. KEN i ul. Płaskowickiej po jezdni tymczasowej)
 • 401 (kursy wariantowe) w kierunku Natolin Płn.(linia 401):
  trasa zostaje skrócona do przystanku URSYNÓW PŁD. 03
 • 504 (kursy wariantowe) w kierunku Dw. Centralny (linia 504):
  NATOLIN PŁN. 14 – Płaskowickiej i dalej swoją trasą

Budowa POW na Ursynowie

Budowę Południowej Obwodnicy Warszawy, czyli drogi ekspresowej S2 realizuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Budowa 18,5 km trasy od węzła „Puławska” do węzła „Lubelska” została podzielona na trzy odcinki realizowane przez różnych wykonawców (A na Ursynowie, B w Wilanowie i C w Wawrze). Przewidziana jest m.in. budowa: drogi ekspresowej posiadającej dwie jezdnie po trzy pasy ruchu, tunelu pod Ursynowem, mostu przez Wisłę, estakad nad Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym i pięciu węzłów drogowych. Planowany termin zakończenia realizacji inwestycji to trzeci kwartał 2020 r. Więcej informacji: www.pulawska-lubelska.pl.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych remontami i inwestycjami można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w pasie drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl oraz na www.facebook.com/infoulice. Pod tym linkiem można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie.

Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.

Co zrobić, aby budowa POW nie zakorkowała Ursynowa?

POW19 marca stowarzyszenie Otwarty Ursynów przedstawiło propozycje rozwiązań komunikacyjnych na czas budowy Południowej Obwodnicy Warszawy. Zdaniem naszej organizacji wdrożenie przez władze miasta i dzielnicy 5-punktowego planu może pomóc ograniczyć zatory komunikacyjne podczas realizacji tunelu POW.

Nasze pomysły na odkorkowanie Ursynowa w czasie budowy obwodnicy:

 • darmowy bilet na komunikację miejską
 • częstsze kursy metra
 • autobus na linii Konstancin-Jeziorna – stacja metra Kabaty
 • parking P+R na Kabatach
 • kampania informacyjno-edukacyjna o budowie obwodnicy i zachęcająca do korzystania z publicznego transportu