Akcja krwiodawstwa na Ursynowie: ponad 11 litrów zebranej krwi

Akcja krwiodawstwa: Oddaj krew przed wakacjami

W minioną w ramach akcji krwiodawstwa Oddaj krew przed wakacjami 25 mieszkańców oddało ponad 11 litrów krwi. Mieszkańcy Ursynowa mogli oddać krew w ambulansie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, który czekał na nich przez 5 godzin na parkingu przy hipermarkecie Leclerc.

Do oddania krwi zgłosiły się 33 osoby. 25 z nich zostało po badaniu lekarskim dopuszczonych do oddania krwi. Każda donacja do 450 ml cennego płynu ratującego życie, czyli razem udało się zebrać ponad 11 litrów. – W lecie zazwyczaj brakuje krwi. ponieważ krwiodawcy wyjeżdżają na urlopy. Dlatego w tym czasie krew jest najbardziej potrzebna i stąd nasza akcja w pierwszy dzień wakacji – wyjaśnia Piotr Skubiszewski. – Cieszymy się, że dziś do oddania krwi zgłosili się nie tylko doświadczeni, wielokrotni krwiodawcy, ale było również kilka osób, które zdecydowały się na to po raz pierwszy. Im szczególnie dziękujemy za udział – dodaje.

Akcja krwiodawstwa została zorganizowana przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów. – Dziękujemy za pomoc okazaną przez zarząd i kierownictwo KEN Center oraz hipermarketu E.Leclerc, który umożliwiło przeprowadzenie akcji krwiodawstwa na swoim terenie – mówi Cezary Holdenmajer z Otwartego Ursynowa.

Zachęcamy do udziału w kolejnych akacjach krwiodawstwa. Jedna osoba może oddawać krew nawet co dwa miesiące.

Jak wygląda oddawanie krwi?

  • Oddaj krew przed wakacjamiRejestracja (wypełnienie formularza – koniecznie trzeba mieć ze sobą dokument ze zdjęciem, numerem PESEL i miejscem zamieszkania)
  • Wstępne badanie laboratoryjne (badanie poziomu hemoglobiny / morfologia, grupa krwi – u pierwszorazowych dawców)
  • Badanie lekarskie (ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi, wywiad lekarski, badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych, kwalifikacja do oddania krwi bądź innych składników krwi)
  • Oddanie krwi – donacja (krew pełna – 450 ml krwi w czasie ok. 5 – 8 min.; podczas donacji pobierane są również próbki krwi do badań pozwalających zdiagnozować, czy dawca nie jest nosicielem niektórych chorób zakaźnych)
  • Krótka regeneracja sił (po oddaniu krwi, dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił.

Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4.500 kcal. – 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane: jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole; wypłacany jest zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Poboru Krwi; legitymacja Honorowego Dawcy Krwi.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: