W poniedziałek, 26 czerwca, o godz. 18.00 w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5 odbędą się konsultacje społeczne organizowane przez miasto w sprawie zmiany nazw ursynowskich ulic: ZWM i Ciszewskiego. Miasto chce poznać opinię mieszkańców. Jest to ten czas kiedy możemy, kolejny raz wyrazić naszą opinię.
Powinniśmy się pojawić na tych konsultacjach jak najliczniej i obronić te nazwy i nie z powodów ideologicznych, ale czysto praktycznych i ekonomicznych. W kwietniu 2016 roku Sejm RP przyjął tzw. ustawę dekomunizacyjną, która nakazuje, aby osoby, wydarzenia czy daty związane z komunizmem lub z innym ustrojem totalitarnym nie były upamiętniane m. in. poprzez nazwy ulic. Oznacza to, że wszystkie samorządy w Polsce muszą zmienić takie nazwy do 1 września 2017 roku.
12 nazw ulic do konsultacji
Rada miasta stołecznego Warszawy zdecydowała, żeby spytać mieszkańców o opinię w sprawie zmiany nazw 12 ulic, w tym dwóch ursynowskich: ZWM i Ciszewskiego. W Warszawie dekomunizacja nazw ulic była już przeprowadzana po 1989 roku, jednak według Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) nie była kompletna. IPN przygotował informacje na temat patronów ulic, którzy mają zostać usunięci jako patroni warszawskich ulic. Szkoda, że w biogramie dla nazwy ul. ZWM nie przeczytamy ani słowa o udziale członków tej organizacji w Powstaniu Warszawskim. Nie był to jakiś znaczący fragment jej historii, ale pokazujący, że dzieje tej organizacji nie były pisane tylko według jednego scenariusza.
Miasto słusznie wskazuje koszty, jakie będą musieli ponieść mieszkańcy, firmy działające przy tych ulicach, spółdzielnie oraz samo miasto. W tych kosztach możemy znaleźć takie pozycje jak: wymiana dokumentów, zmiany w KRS, wymiana tablic z numerami domów i nazwami ulic, nazwy „zaszyte” w różne nośniki komunikacji miejskiej. A nikt nie pisze tam o czasie, jaki przeciętny Kowalski będzie musiał spędzić w różnego typu instytucjach, bankach, żeby poinformować o tych niepotrzebnych zmianach.
Musimy zrobić wszystko, by przekonać Radę Warszawy, żeby ta nie zmieniała nazwy ul. ZWM w etapie, kiedy czas na zmianę mają samorządy. Należy pamiętać, że nawet jeśli Rada Warszawy do września br. nie zmieni nazw ulic, to w następnym etapie może to zrobić wojewoda mazowiecki. Jednak jeżeli wojewoda będzie chciał zmienić nazwę ul. ZWM, która ma kategorię drogi wewnętrznej, to zgodnie z ustawą dekomunizacyjną będzie musiał zapytać się o zgodę właściciela drogi czyli w tym przypadku miasto lub/i Spółdzielnię „Stokłosy”.
Na poniedziałkowym spotkaniu przekażę organizatorom konsultacji stanowisko ws. niepodejmowania przez władze m. st. Warszawy działań zmierzających do zmiany nazwy ulicy Związku Walki Młodych, które z mojej inicjatywy podjęła Rada Dzielnicy Ursynów w połowie 2016 roku. Przekażemy też wyniki ankiety przeprowadzonej w zeszłym roku przez Spółdzielnię „Stokłosy” pośród mieszkańców ul. ZWM, gdzie 92% głosujących mieszkańców – było przeciwnych zmianie patrona ulicy. W zeszłym roku spotkaliśmy się również z panem Krzysztofem Berlińskim, prezesem SBM Stokłosy i z szefową Komisji Nazewniczej panią Anną Nehrebecką (PO), przekazując im powyższe dokumenty i poinformowaliśmy, że mieszkańcy tej ulicy nie życzą sobie zmiany nazwy. Duże wsparcie mamy ze strony Społecznego Komitetu Obrony Nazwy ul. ZWM, na czele którego stoi nestor obrony tej nazwy nasz sąsiad Sławomir Litwin.
Co zamiast ZWM i Ciszewskiego?
Na tę chwilę Zespół Nazewnictwa Miejskiego zaproponował, że zamiast nazwy ul. ZWM proponuje ul. Kazimierza Moczarskiego, zaś zamiast ul. J.F. Ciszewskiego Zespół proponuje ul. Stanisława Szenica. W prowadzonych konsultacjach zachęcam do wypełnienia ankiety, którą można otrzymać w Wydziale Obsługi Mieszkańców Urzędu Dzielnicy Ursynów lub zareagowania na ankietę umieszczoną na stronie internetowej. Ankieta zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej dotyczy wszystkich 12 konsultowanych ulic. W ankiecie można również wyrazić swoją opinię ws. docelowej nazwy (w wersji Internetowej można to zrobić tylko głosując za zmianą nazwy). Moim zdaniem, na tym etapie powinniśmy zrobić wszystko, aby obronić dotychczasowych patronów tych ursynowskich ulic.
W przypadku ZWM są duże szanse na obronę nazwy tej ulicy. Gdyby jednak nie udało się nam obronić tych nazw, to miasto powinno zrobić oddzielne konsultacje, w których mieszkańcy tych ulic powinni wyrazić swoją opinię w sprawie nowego patrona. Wówczas można by poważanie pomyśleć nad propozycją redaktora Macieja Mazura, który Ciszewskiego (Józefa) komunistę, proponuję zmienić na Ciszewskiego (Jana) komentatora sportowego, zaś ZWM na jedną z nazw, które były pierwotnie proponowane dla nowo powstających ulic np. Trzech Dębów. Ale najpierw powalczmy o dotychczasowe nazwy.
Na pewno chciałbym, żeby ten spór nie podzielił mieszkańców pod względem ideologicznym, a jedynie byśmy patrzyli na wymiar praktyczny tej zmiany. Proponuję, żeby zamiast wydawania pieniędzy na zmianę nazw ulic ZWM i Ciszewskiego, wybudować albo wyremontować plac zabaw dla dzieci na osiedlu Stokłosy, z czego będzie o wiele lepszy pożytek.
Teksty publikowane w dziale „Komentarze” są prywatnymi opiniami członków i sympatyków stowarzyszenia „Otwarty Ursynów” – nie muszą odzwierciedlać stanowiska całej organizacji.