Skubiszewska: 1% podatku – nie oddawaj go fiskusowi, pomóż lokalnym organizacjom!

Pieniądze

Okres składania deklaracji i odliczania 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego podatkowych trwa już w najlepsze. Do 30 kwietnia mamy obowiązek złożyć nasz PIT. Nie warto się z tym spóźnić, bowiem grożą nam za to konsekwencje – mandat, a nawet wysoka grzywna.

Od kilkunastu już lat mamy możliwość (osoby fizyczne) przekazania 1% naszego podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Przed 2007 r. przelew trzeba było wykonać osobiście, a następnie odliczyć tę kwotę w rozliczeniu. Jednak od 2007 r. procedura została znacznie uproszczona – w zeznaniu wskazujemy organizację, a nasz 1% podatku z automatu do niej wędruje (środki w naszym imieniu przelewa urząd skarbowy). Mimo to spora część naszego społeczeństwa nadal z tej możliwości nie korzysta i zostawia puste pola w swoim rozliczeniu, nie wskazując żadnej organizacji i tym samym nie przekazując nikomu swojego 1% podatku. A szkoda, bo dla wielu podmiotów środki pozyskane w ten sposób stanowią realną pomoc.

A przecież nic nas  to – jako podatników – nie kosztuje. 1% to mała część naszego podatku, która nikomu nie przekazana (gdy nie wskażemy wybranej OPP) trafi i tak do kasy skarbu państwa. Dlatego naprawdę warto wskazać kogo chcemy wesprzeć. I to jest kolejna zaleta całej procedury – to my sami decydujemy komu przekażemy środki – czy wybierzemy jakąś ogólną działalność wybranego podmiotu, czy też tzw. cel szczegółowy – np. „subkonto” konkretnego podopiecznego danej organizacji. Wybór jest naprawdę spory i tylko od nas zależy do kogo trafią nasze środki.

Ursynów – komu można przekazać 1% podatku?

Na Ursynowie jest w czym wybierać – w naszej dzielnicy także znajdziemy podmioty, którym możemy przekazać nasz 1% podatku. Możemy wesprzeć organizacje znajdujące się na terenie Ursynowa lub takie, których działalność jest nakierunkowana na kwestie tej części Warszawy. Obszary tematyczne, jakimi ursynowskie organizacje się zajmują są różnorodne – mamy fundacje pomagające chorym, pacjentom onkologicznym, dzieciom, zwierzętom, a także organizacje zajmujące się działalnością sportową. Warto zapoznać się z pełną listą ursynowskich OPP i wybrać którąś z nich przy okazji rozliczenia z fiskusem. Później możemy śledzić, jak pieniądze zostały spożytkowane – w zakładkach na stronach internetowych organizacji można znaleźć roczne sprawozdania z ich działalności i dane dotyczące dochodów z 1%

Poniżej lista polecanych organizacji pożytku publicznego  – więcej szczegółów i opisy poszczególnych podmiotów na stronie Urzędu Dzielnicy Ursynów:

  • Alivia – Fundacja Onkologiczna Osób Młodych
  • Fundacja Misja Służby Rodzinie
  • Warszawski Oddział Terenowy Polskiego Związku Krótkofalowców
  • Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Dzieci Bądźmy Razem
  • Stowarzyszenie Edukacji Młodych Piłkarzy KS SEMP
  • Fundacja Partnerstwo
  • Fundacja Hospicjum Onkologiczne Św. Krzysztofa
  • Fundacja Noga w Łapę. Razem Idziemy przez Świat
  • Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa – Centrum
  • Warszawski Klub Kolarski

Katarzyna Skubiszewska

Artykuł został zaktualizowany 10 marca 2018 r.


Teksty publikowane w dziale „Komentarze” są prywatnymi opiniami członków i sympatyków stowarzyszenia „Otwarty Ursynów” – nie muszą odzwierciedlać stanowiska całej organizacji.