Skubiszewski: Potrzebujemy polityki informacyjnej ws. parku nad tunelem

Zwróciłem się w interpelacji z prośbą o stworzenie na stronie Zarządu Zieleni zakładki/podstrony internetowej lub strony internetowej, która będzie dedykowana dla budowy parku nad tunelem POW na Ursynowie. Mogłaby ona zawierać m.in. następujące informacje: kalendarium, postępy prac, plany, mapy, zdjęcia, filmy, dokumenty, wizualizacje, pytania i odpowiedzi. W kwestii „pytań i odpowiedzi” można publicznie zapytać się mieszkańców, jakich informacji w tej sprawie brakuje.

Budowa parku nad tunelem POW jest dla mieszkańców Ursynowa jednym z najważniejszych zadań do zrealizowania w tej kadencji samorządu. Park nad tunelem to szansa stworzenie nowego ładu przestrzennego, zgodnego z zasadą zrównoważonego rozwoju nad tunelem przebiegającym w poprzek dzielnicy. Projektowanie parku i jego budowa to wyzwanie, ale też bezprecedensowe przedsięwzięcie.  

Mieszkańcy mają wysokie oczekiwania wobec tego projektu, a jednocześnie można wyczuć ich obecnie rozczarowanie wynikające z faktu, iż w tej sprawie nie ma praktycznie żadnych rzetelnych informacji. Taka sytuacja powoduje, że w przestrzeni publicznej pojawia się wiele domysłów, negatywnych emocji, a często nieprawdziwych informacji, włącznie z tym, że taki projekt w ogóle nie zostanie zrealizowany.

Niestety, w tej sprawie praktycznie nie istnieje polityka informacyjna. Nie wpływa to pozytywnie na wizerunek samorządu i cały projekt. Dlatego też Zarząd Zieleni, odpowiedzialny za budowę parku, powinien nadrobić zaległości, nie tylko w kwestii przygotowywania inwestycji, ale także w komunikacji z mieszkańcami.

Piotr Skubiszewski