Montaż filtrów w ramach realizacji POW będzie niezbędny – odpowiedź Ministerstwa

23 czerwca 2018 r. – dziewięć organizacji społeczno-politycznych działających na Ursynowie oraz Stowarzyszenie Mieszkańców Miasteczka Wilanów –  zawarły Pakt na rzecz filtrów POWSygnatariusze Paktu domagali się zamontowania filtrów oczyszczających powietrze na wyrzutniach spalin z tunelu Południowej Obwodnicy Warszawy (POW).  Treść Paktu została wysłana do Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Długo nie otrzymywaliśmy odpowiedzi w tej sprawie. Dlatego też wysłaliśmy wniosek o udostępnienie informacji publicznej skierowany do Ministerstwa Infrastruktury i otrzymaliśmy odpowiedź, że wniosek sygnatariuszy paktu został rozpatrzony pozytywnie.

Z otrzymanej odpowiedzi wynika, że Ministerstwo Infrastruktury rozpatrzyło nasz wniosek o pozytywnie – w taki sposób:

Ministerstwo Infrastruktury uznało, że montaż filtrów w ramach realizacji Południowej Obwodnicy Warszawy będzie niezbędny. W resorcie infrastruktury odbyły się rozmowy na ten temat, które przekonały Ministerstwo do racji mieszkańców Ursynowa, z uwagi na kontekst społeczny. 

Analiza, która będzie przeprowadzona w krótkim czasie po oddaniu trasy do ruchu wykaże, jakiego rodzaju wykonanie i montaż filtrów będzie niezbędny. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przeprowadzi analizę niezwłocznie po uruchomieniu drogi, nie oczekując na pierwotnie wskazany w decyzji środowiskowej roczny termin jej wykonania.

Wspólne działania przybliżają nas do celu, jakim jest czyste powietrze i zabezpieczenie interesów mieszkańców poprzez zainstalowanie filtrów. Wcześniej instalacja filtrów stała pod znakiem zapytania, a dziś mamy potwierdzenie, że tunel zostanie w nie wyposażony. Oczywiście trzeba dalej monitorować tę sytuację, bo w 2013 r. także obiecano nam filtry – mówi Piotr Skubiszewski, przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów.

Skan odpowiedzi Ministerstwa Infrastruktury

Zdjęcie: pexels.com