Mieszkańcy ul. Polaka chcą pod oknami parku a nie tymczasowej lokalizacji Bazarku na Dołku

Spotkanie z mieszkańcami ul. Polaka, 25.05.2017

25 maja stowarzyszenie Otwarty Ursynów zorganizowało kolejne spotkanie robocze grupy sąsiedzkiej – po Kabatach, Jarach, Kazury przyszedł czas na okolicę ul. Polaka i ul. Kulczyńskiego. Skorzystaliśmy z dobrej pogody i spotkaliśmy się pod chmurką na polanie wzdłuż al. KEN. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Przybyli mieszkańcy byli zainteresowani przede wszystkim kwestią tymczasowej lokalizacji dla Bazarku na Dołku. Na spotkaniu odniesiono się do nieprawdziwych informacji, które są rozpowszechniane przez radnego dzielnicy Ursynów Piotra Karczewskiego w jego gazecie. Mieszkańcy byli zbulwersowani jego postawą, iż radny wykorzystuje mandat zdobyty w wyborach do swoich prywatnych celów. Wyrażono też niezadowolenie z władz dzielnicy, które przez kilka lat nie potrafiły rozwiązać  problemu tymczasowej lokalizacji dla bazarku.

Na spotkaniu rozpoczęto zbieranie podpisów pod petycją Obywatelskiego Komitetu Obrony Terenów Zielonych  oraz stowarzyszenia Otwarty Ursynów, aby wzdłuż al. KEN przy ul. Polaka powstał miejski park. Mieszkańcy chcą ocalić ten teren przed zabudową i przed degradacją terenu zielonego (jeśli targowisko zostałoby przeniesione na pętlę przy ul. Polaka, to teren zielony wzdłuż al. KEN może zostać wykorzystany na miejsca parkingowe). Zdaniem autorów petycji „zaprojektowanie w tym miejscu miejskiego parku przyczyni się do wzbogacenia krajobrazu dzielnicy, podniesie estetykę okolicy wokół pobliskiego ratusza, budowanego domu kultury, czy reprezentacyjnej arterii Ursynowa, jaką jest Aleja Komisji Edukacji Narodowej”.

Z ramienia stowarzyszenia Otwarty Ursynów w spotkaniu wzięli udział Piotr Skubiszewski​, Paweł Lenarczyk​, Cezary Holdenmajer, Jan Mieczysław Ławrynowicz oraz Jakub Jędras.  Współorganizatorem spotkania było także  stowarzyszenie Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych – obecne były jego członkinie Iwona Wesołowska i Danuta Turkiewicz.

Dziękujemy mieszkańcom za tak liczne przybycie.

Poniżej przedstawiamy treść petycji, pod którą rozpoczęto zbieranie podpisów:

 

Adresat petycji:

Szanowna Pani
Hanna Gronkiewicz-Waltz
Prezydent Warszawy
m.st. Warszawy

Petycja

dotycząca utworzenia parku wzdłuż al. KEN

Zwracamy się do Pani o poparcie naszej inicjatywy rewitalizacji terenu wzdłuż Alei Komisji Edukacji Narodowej przy budynkach przy ul. Polaka, polegającej na stworzeniu parku miejskiego.

Taki park mógłby doskonale skomponować się z planowanym parkiem komunikacyjnym, który w przyszłości ma powstać nad obecnie budowanym tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy.

Teren ten – mimo że dziś jest nieco zaniedbany –  harmonijnie łączy się z zielenią osiedla  i osiedlowych ogródków, a także od wielu lat służy mieszkańcom jako miejsce spacerów i odpoczynku. Jako mieszkańcy Ursynowa chcielibyśmy, aby to miejsce po architektonicznym uporządkowaniu, nadal pozostało terenem ogólnodostępnym i jako piękna enklawa zieleni służyło mieszkańcom całej dzielnicy.

Zaprojektowanie w tym miejscu miejskiego parku przyczyni się do wzbogacenia krajobrazu dzielnicy, podniesie estetykę okolicy wokół pobliskiego ratusza, budowanego domu kultury, czy reprezentacyjnej arterii Ursynowa, jaką jest aleja Komisji Edukacji Narodowej.

Uważamy, że Ursynów powinien rozwijać się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zależy nam na tym, aby była to dzielnica prawdziwie oddychająca zielenią i przyjazna mieszkańcom. Nie chcemy, aby ostatnie tereny zielone zostały zabudowane kolejnymi blokami, zamieniającymi  Ursynów w betonową sypialnię.

Podmioty wnoszące petycję:

Stowarzyszenie Obywatelski Komitet Obrony Terenów Zielonych pomiędzy ul. Polaka a Al. KEN oraz stowarzyszenie Otwarty Ursynów.