List radnych Otwarty Ursynów ws. miejscowego planu dla Natolina

Teren zieleni przy ul. Mandarynki

Drodzy Mieszkańcy!

Pod koniec sierpnia br. Rada Warszawy podjęła uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru Natolina dla terenu ograniczonego ulicami Filipiny Płaskowickiej, Nowoursynowską, Przy Bażantarni oraz al. Komisji Edukacji Narodowej.

Z inicjatywą podjęcia takiej uchwały wyszliśmy jako radni Otwartego Ursynowa w maju tego roku, gdy dowiedzieliśmy się o bulwersującym opinię publiczną pomyśle zbycia czterech nieruchomości na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Przy Metrze”. Sprzedaż nieruchomości mogłaby skutkować nową, niekontrolowaną zabudową deweloperską – przy Raabego 2, Lasku Brzozowym 1, społecznego parkingu wzdłuż Lanciego, a przede wszystkim zieleni osiedlowej w okolicy Szkoły Podstawowej nr 330 przy Mandarynki 1.

Uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego daje szanse na planowy, przewidywalny i zrównoważony rozwój. Umożliwia również zaangażowanie się mieszkańców w proces uchwalania takiego planu. Obecnie należy oczekiwać na informację Urzędu m.st. Warszawy, kiedy i w jaki sposób będzie można składać swoje pomysły (wnioski) do planu. Gdy takie obwieszczenie się pojawi, na pewno poinformujemy opinię publiczną o tym, abyście mogli Państwo skutecznie zaangażować się w ten proces.

Warto odnotować, że dzięki oddolnemu zaangażowaniu mieszkańców (przede wszystkim godnej podziwu, ogromnej mobilizacji na czerwcowym Walnym Zgromadzeniu), władze SM „Przy Metrze” wycofały się z bulwersującego pomysłu zbycia czterech nieruchomości. Punkt ten został usunięty z porządku obrad wrześniowego Walnego Zgromadzenia Spółdzielni. Mamy nadzieję, że zmiana stanowiska w tej sprawie nie wynika jedynie z potrzeby chwili, a została podjęta na stałe – zwłaszcza, jeśli chodzi o zielony skwer przy Szkole Podstawowej 330 przy Mandarynki 1.

Chcielibyśmy, abyście mieli Państwo świadomość, że uchwalenie takiego planu zajmie co najmniej kilka lat. Jest to skomplikowany proces, połączony z wieloma konsultacjami społecznymi oraz uzgodnieniami pomiędzy miejskimi biurami i innymi jednostkami. Jak będzie wyglądał Natolin, zależy teraz także od Państwa aktywności i zaangażowania w kształtowanie tego planu.

Dlatego też zwracamy się do Państwa, abyście dalej monitorowali, to, co dzieje się na Waszym osiedlu i angażowali się w sąsiedzkie sprawy, takie jak choćby Walne Zgromadzenie SM „Przy Metrze”, które ma odbyć się 17 września 2022 r. w Akademii Finansów i Biznesu Vistula (Aula nr 4) przy ul. Stokłosy 3 o godz. 10.00. Zawsze warto brać udział w tego rodzaju wydarzeniach i interesować się tym, co dzieje się wokół nas.

Z naszej strony deklarujemy, że dalej będziemy Państwa wspierać, gdyby pojawiły się kolejne kontrowersyjne pomysły nieakceptowalnej zabudowy deweloperskiej i będziemy monitorować proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli będą mieli Państwo jakiekolwiek pytania prosimy o kontakt.

Piotr Skubiszewski – radny Dzielnicy Ursynów

Paweł Lenarczyk – radny Dzielnicy Ursynów