Dzień dobry Ursynów, czyli działamy nie gadamy

Dzień dobry Ursynów, czyli działamy nie gadamy

Otwarty Ursynów jest obecnie najstarszym stowarzyszeniem lokalnym działającym w sposób nieprzerwany pod własnym szyldem i mającym przedstawicieli w Radzie Dzielnicy Ursynów. W ramach kampanii „Dzień dobry Ursynów – Działamy, nie gadamy” przypominamy nasze działania

Stowarzyszenie zostało założone przez grupę ursynowskich aktywistów dokładnie w 40. rocznicę wręczenia kluczy pierwszym mieszkańcom bloków na Ursynowie, tj. 7 stycznia 2017 r. Zależy nam, aby nasza dzielnica była przyjaznym miejscem do życia i rozwijała się zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

W wyborach samorządowych w 2018 r. radnymi z naszego stowarzyszenia zostali: Piotr Skubiszewski, Leszek Lenarczyk i Paweł Lenarczyk. Po wyborach w ramach porozumienia programowego z Koalicją Obywatelską współrządzimy naszą dzielnicą. Do 12 grudnia w zarządzie dzielnicy reprezentował nas Bartosz Dominiak. Dzięki udziałowi w koalicji mamy możliwość realizacji naszych postulatów programowych.

W trakcie trwającej kadencji, a także we wcześniejszych latach udało nam się zrobić wiele dla mieszkańców. Postanowiliśmy sukcesywnie – w ramach kampanii #dzieńdobryursynów #DziałamyNieGadamy – przypomnieć nasze działania. Kampania polega na publikowaniu na stronie Otwartego Ursynowa i na platformach społecznościowych (Facebook, Instagram, X, TikTok oraz YouTube) krótkich filmów i grafik z podsumowaniem naszych inicjatyw.

Do tej pory opublikowaliśmy następujące materiały:

 • Fontanna pod Kopą Cwila, „wieloryb” – działaliśmy na rzecz zmodernizowania parku im. R. Kozłowskiego. W 2017 r. zbieraliśmy podpisy pod petycją w tej sprawie. Odnowienie parku z fontanną nie było wcześniej możliwe, bo opinia publiczna była przekonana, że do części terenu są roszczenia. Dzięki naszej dociekliwości, okazało się, że roszczeń nie ma. W 2022 r. ruszył długo oczekiwany remont niecki pod Kopą Cwila. Dziś możemy cieszyć się z fontanny i „wieloryba”.
 • Remont ulicy pomiędzy ul. Cynamonową i al. Komisji Edukacji Narodowej – do niedawna dziury, ale dzięki radnemu Pawłowi Lenarczykowi i społeczniczce Marii Karnowskiej-Werner, odcinek został naprawiony.
 • Plan miejscowy wzdłuż STP Kabaty – obecnie deweloper chce zabudować część tego obszaru. Wspólnie z radnymi z Koalicji Obywatelskiej wystąpiliśmy o plan miejscowy dla tego miejsca. Od 2022 r. plan jest przygotowywany i jesteśmy przekonani, że uda nam się utrzymać zieleń w tym miejscu.
 • Plan miejscowy dla Imielina i Na Skraju – od 2011 r. zabiegaliśmy o ten plan, a został on uchwalony dopiero w 2023 r. W ursynowskiej radzie plan poparły w całości jedynie stowarzyszenie Otwarty Ursynów i Koalicja Obywatelska. Dzięki temu planowi ocaliliśmy teren zielony wzdłuż al. KEN przy ul. Polaka od zabudowy oraz udało się zachować zieleń i parkingi wzdłuż ul. Dereniowej.
 • Nowe nasadzenia drzew – w tym roku na Ursynowie nasadzono ponad 500 drzew, w tym 40 drzew w Parku Polskich Wynalazców. Część z tych drzew to realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego autorstwa Daniela Mieniewskiego.
 • Plan miejscowy dla Natolina – wspólnie z mieszkańcami powstrzymaliśmy zabudowę zielonego skweru przy SP 330 przy Mandarynki 1. Dzięki naszej inicjatywie oraz koleżanek i kolegów z koalicji, powstaje obecnie plan Natolina, który da szansę na definitywne rozwiązanie tej sprawy.
 • Zamieniamy uciążliwe przedepty w chodniki – w tej kadencji udało się nam doprowadzić do zamienienia kilkudziesięciu wydeptanych ścieżek w chodniki. Ostaniem naszym sukcesem jest zamieniony w chodnik przedept przy osiedlu Fort Służew.
 • Rozbetonowanie placu z fontanną w Parku Jana Pawła II – dzięki inicjatywie Bartosza Dominika, na tym placu pojawiła się zieleń.
 • Przejazdy rowerowe przy skrzyżowaniu Doliny Służewieckiej i ul. Nowoursynowskiej  i stacja roweru miejskiego – to ważny punkt na styku Ursynowa, Mokotowa i prawie Wilanowa. Dzięki naszym działaniom poprawiliśmy jakość infrastruktury rowerowej – wytyczono przejazdy rowerowe i uruchomiono stację Veturilo.
 • Remont ul. Kopcińskiego i ul. Przybylskiego – wspólnie z Paweł Lenarczyk i Piotr Skubiszewski podjęli interwencję na prośbę lokalnych mieszkańców. Efektem są obie wyremontowane ulice.
 • Remont parkingu wzdłuż ul. Rosoła – parking na wysokości budynków Mandarynki, Lasek Brzozowy i Lokajskiego był przed 2010 r. całkowicie zdewastowany. Dzięki determinacji Piotra Skubiszewskiego i wsparciu mieszkańców parking został naprawiony w sporej części w 2010 r. Odcinek przy Lokajskiego dokończono w 2020 r.
 • Uporządkowanie parkowania wzdłuż ul. Belgradzkiej –dzięki działaniom naszych radnych – przede wszystkim Piotra Skubiszewskiego –  usunięto znaki zakazu zatrzymywania się wzdłuż ul. Belgradzkiej oraz wprowadzono azyle poprawiające bezpieczeństwo.
 • Zostań sponsorem drzewa na Ursynowie – z naszej inicjatywy wprowadzono program, dzięki któremu mieszkańcy mogą aktywnie włączać się w sadzenie drzew na Ursynowie.

Wyżej wymienione punkty to jedynie wybrane działania podejmowane przez osoby związane
ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynów (w tej kadencji samorządu, ale i we wcześniejszych). Często one nie byłyby możliwe, gdyby nie duże wsparcie od mieszkańców i nasza determinacja. W samorządzie czasami wydawałoby się, że sprawy są proste, jak np. remont chodnika, ale w rzeczywistości w licznych przypadkach trzeba działać konsekwentnie nawet kilka lat, aby udało się sprawę doprowadzić do końca.

Zachęcamy Państwa do współpracy z nami, a także do śledzenia naszej kampanii #dzieńdobryursynów #DziałamyNieGadamy na naszym Facebooku i w pozostałych kanałach społecznościowych. Wszystkie filmy zamieszczamy także pod linkiem www.dziendobryursynow.pl.