Dzielnica Ursynów rozpoczęła akcję #StopPrzedeptom

#StopPrzedeptom, przedepty, Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Ruszyła akcja #StopPrzedeptom, której celem jest poprawa estetyki przestrzeni publicznej Ursynowa. Urząd chce doprowadzić do likwidacji przedeptów poprzez zastąpienie ich chodnikami lub poprzez odtworzenie trawników. Dlatego zwrócił się do mieszkańców, najlepiej znających swoje codzienne piesze trasy, o zgłaszanie do przedeptów do likwidacji. Akcja dzielnicy jest konsytuacją działań rozpoczętych przez stowarzyszenie Otwarty Ursynów w 2017 roku

Te z pozoru drobne działania poprawią estetykę wielu miejsc w naszej dzielnicy –  mówi zastępca burmistrza Bartosz Dominiak. – Jestem przekonany, że bezpośrednie sygnały od mieszkańców, wskazujące dokładne lokalizacje, pozwolą nam na szybkie i skutecznie działanie – dodaje Dominiak.

– Razem z mieszkańcami chcemy zadbać o zieleń na Ursynowie, ale także o estetykę i użyteczność chodników. Liczę, że ursynowianie włączą się w akcję wskazując nam lokalizacje przedeptów – mówił radny Piotr Skubiszewski.

Na zgłoszenia mieszkańców Urząd Dzielnicy Ursynów czeka do końca kwietnia. Można je przesyłać na adres przedepty@ursynow.pl – prosimy o podanie w mailu w miarę dokładnej lokalizacji, propozycji zmiany (wybudowanie chodnika, odtworzenie zieleni) oraz jeśli to możliwe o dołączenie zdjęcia/zdjęć.

Czym są przedepty?

Przedepty są efektem tego, że człowiek w mieście prawie zawsze gdzieś się spieszy. Dlatego skraca sobie drogę. Czasami przez trawnik. Gdy wiele osób czyni tak w tym samym miejscu, powstaje przedept. Jest to sygnał, że być może w danym miejscu powinien powstać chodnik. Ale warto też pamiętać, że zdarzają się krótkie przedepty, będące efektem bardziej lenistwa niż wygody. Z jednymi i drugimi chcemy walczyć.

Co stanie się ze zgłoszeniami mieszkańców?

Zgłoszone przedepty urzędnicy poddają analizie i dla każdego zaproponują rozwiązanie: budowę chodnika lub odtworzenie zieleni. Następnie lokalizacje zostaną podzielone na:

  • zarządzane przez Dzielnicę Ursynów – urząd weźmie się do roboty i będzie sukcesywnie likwidować przedepty,
  • zarządzane przez inne podmioty (Zarząd Dróg Miejskich, Zarząd Zieleni m.st. Warszawy, spółdzielnie, wspólnoty) – urząd wystąpi do właściwych jednostek o likwidację przedeptów i będzie dopytywać się o podejmowane przez nie działania.

#StopPrzedeptom, przedepty, Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy
Grafiki: Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy