Dominiak: Traktujmy rok 2021 jako ważną lekcję

Bartosz Dominiak

Zbliża się koniec roku, najbardziej nietypowego i zaskakującego od wielu dekad. To tradycyjny czas podsumowań i planów.

Zawsze staram się dostrzegać pozytywne strony wydarzeń. Mimo że mijające 12 miesięcy to był okres trudnych doświadczeń, to w mojej ocenie przyniósł on nam wiele wartościowych zjawisk. Na pewno zmieniliśmy się – zarówno jako zbiorowość, jak i każdy z nas indywidualnie. Wierzę, że jest to zmiana na lepsze. Pokazaliśmy, że potrafimy nieco ograniczyć nasz nadmiernie konsumpcyjny styl życia, że równie udane wakacje potrafimy spędzić w bliższej okolicy, a nie tylko podczas all inclusive na egzotycznej plaży, że potrafimy mówić nie tylko „ja”, ale również „my”. Widać to było podczas zrywów solidarności z osobami wykonującymi zawody medyczne, ale również z kobietami.

Ten rok to był lekcja z udziałem całego społeczeństwa – nauka pokory wobec natury i empatii wobec drugiego człowieka, adaptacja do innych form współżycia społecznego oraz przyspieszony kurs praktycznego korzystania z nowych sposobów komunikacji. Zmiana naszych zachowań dała również nieco wytchnienia przyrodzie, którą na co dzień nadmiernie eksploatujemy. Na długo zapamiętam sytuację, gdy podczas wiosennego lockdown’u wychodziłem w południe na balkon i słyszałem śpiew ptaków. Wcześniej było to możliwe tylko ok. 4-5 rano.

Tak traktujmy 2021 rok – jako ważną lekcję, z której weźmiemy na przyszłość to, co dobre.

Życzę Wam, Drogie Sąsiadki, i Drodzy Sąsiedzi, aby nadchodzący rok pozwolił nam odetchnąć zarówno dosłownie (bez maseczki), jak i w przenośni. Abyśmy mogli „wrócić” do nowej normalności (bo nadchodząca normalność zapewne będzie inna niż ta jeszcze sprzed roku). Abyśmy mogli ponownie marzyć i spełniać marzenia. Abyśmy okazywali sobie więcej życzliwości, zrozumienia, empatii i uśmiechu.

Wszystkiego dobrego na Święta oraz w Nowym Roku.

Bartosz Dominiak
Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów
Wiceprzewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów