
Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego rozpoczęło w ekspresowym tempie zbieraniem wniosków do planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Kłobuckiej – część zachodnia. Na terenie objętym przystąpieniem do sporządzania miejscowego planu znajduje się posesja, na której w połowie października ubiegłego roku znajdował się bezcenny, modrzewiowy Dwór na Wyczółkach z początku XIX wieku. Dwór ten został w barbarzyński sposób rozebrany przez właściciela. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków złożył w tej sprawie stosowne zawiadomienie do prokuratury. W tej sprawie oprócz władz Dzielnicy Ursynów lobbował wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Ursynów Paweł Lenarczyk, który spotkał się w tej sprawie m.in. z wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Panią Bożeną Żelazowską.
Dziś, mimo tego, że Dwór na Wyczółkach przestał istnieć, aktywiści z Otwartego Ursynowa domagają się ratunku dla jeszcze nietkniętego zespołu parkowego oraz wiernej odbudowy Dworu na Wyczółkach. W tym może pomóc, sporządzany przez stołecznych urbanistów miejscowy plan. Zachęcamy wszystkich, którym leży na sercu uratowanie przyrody i odtworzenie naszego ursynowskiego dziedzictwa, aby wzięli udział w pracach planistycznych i złożyli swoje wnioski do planu. Wnioski można składać do 6 marca br.
Jako Otwarty Ursynów przygotowaliśmy:
Wniosek do miejscowego planu w rejonie ulicy Kłobuckiej – część zachodnia,
który złożymy w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego. Piszemy w nim o odtworzeniu Dworu na Wyczółkach, zachowaniu zabytkowego układu parkowego wraz ze Stawem Berensewicza wokół dworku, a także domagamy się stworzenia rezerwy sportowo-oświatowej w okolicy ul. Pieskowej Skały. Mamy nadzieję, że ten wniosek będzie dla Państwa podpowiedzią i inspiracją. Zachęcamy do pobrania wniosku, uzupełnienia go, podpisania i wysłania na poniższy adres. Wnioski można składać do 6 marca br.
Wniosek możesz wysłać:
- mailowo na sekretariat.BAiPP@um.warszawa.pl
- pocztą na adres Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Aleje Jerozolimskie 44, 00-024 Warszawa
- osobiście w kancelarii głównej m.st. Warszawy, kancelarii Biura Architektury i Planowania Przestrzennego lub w Wydziałach Obsługi Mieszkańców w dzielnicy
- elektronicznie przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu potwierdzonego Profilem Zaufanym za pośrednictwem platformy ePUAP
Więcej o procedurze planistycznej tego planu znajdziesz na stronie Konsultacji Społecznych.
– To co się stało w październiku ubiegłego roku, kiedy po wieloletniej batalii o renowację Dworu na Wyczółkach właściciel postanowił go rozjechać koparką, coś we mnie i myślę, wielu mieszkańcach Ursynowa – pękło. Rozbiórka Dworku miała miejsce w przeddzień głosowania Rady Dzielnicy nad pozytywnym zaopiniowaniem przystąpienia do sporządzania planu miejscowego, który miał ratować Dworek, i o który wielu społeczników walczyło, aby go zachować. Dziś wysyłając wniosek do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego możemy wspólnie uratować to co jeszcze pozostało, czyli chociażby przepiękny zespół parkowy wokół Dworku. Chcemy również zawalczyć o odbudowę Dworu i jego wierną rekonstrukcję. Jako Otwarty Ursynów złożymy wniosek, w którym będziemy postulowali jego wierną odbudowę pod nadzorem konserwatorskim. Marzy mi się, aby powstała tam kiedyś nasza, warszawska “Żelazowa Wola”, w której ponownie zamieszka duch Fryderyka Skarbka, chrzestnego Fryderyka Chopina – powiedział Paweł Lenarczyk, radny Dzielnicy Ursynów, przewodniczący Zarządu stowarzyszenia Otwarty Ursynów.
– Składając wniosek do 6 marca nie tylko walczymy o pamięć o Dworze na Wyczółkach, ale również walczymy o tereny zielone dla mieszkańców osiedli przy Kłobuckiej i Służewie. To chyba jeden z bardziej intensywnie rozwijających się terenów na Ursynowie, ale również i w Warszawie, który nie ma dostępu do parków, skwerów, zieleńców. Chcemy zachęcić mieszkańców, aby takie tereny wskazywali w składanych wnioskach. Jako przedstawiciele stowarzyszenia Otwarty Ursynów będziemy również wnioskować o rezerwę oświatową dla tych osiedli. Jeżeli zależy Tobie na zieleni, dziedzictwie historycznym oraz oświacie – złóż wniosek albo skontaktuj się z nami, pomożemy Ci go zredagować i złożyć – powiedział Paweł Nowocień, radny Dzielnicy Ursynów, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów.