Stowarzyszenie Otwarty Ursynów nadal wspiera mieszkańców ul. Polaka sprzeciwiających się przeniesieniu Bazarku na Dołku pod okna ich mieszkań. W mijającym tygodniu złożyliśmy wniosek o przystąpienie do udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowana przestrzennego dla targowiska/pasażu handlowego w okolicy ul. Polaka.
Według naszej wiedzy zostały złożone przynajmniej dwa wnioski o wydanie warunków zabudowy i zagospodarowania przestrzennego dla nieruchomości położonych wzdłuż al. Komisji Edukacji Narodowej oraz wzdłuż ul. Płaskowickiej przy pętli autobusowej dla działek o numerach ewidencyjnych 2/1, 7/5, 7/6, 8/1 z obrębu 1-10-27 na Ursynowie.
We wniosku złożonym w Urzędzie Dzielnicy Ursynów napisaliśmy m.in.:
Za dopuszczeniem do udziału w postępowaniach administracyjnych dotyczących wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowana przestrzennego dla bazarku/targowiska/pasażu handlowego w okolicy ul. Polaka na Ursynowie przemawia interes społeczny. Jako stowarzyszenie uważamy, iż stworzenie takiego w tym miejscu może spowodować problemy dla okolicznych mieszkańców, jak choćby: pogorszenie się jakości życia i bezpieczeństwa; degradację środowiska przyrodniczego; pogorszenie estetyki okolicy, a w szczególności otoczenia al. KEN (która jest przecież reprezentacyjną arterią Ursynowa); paraliż komunikacyjny oraz parkingowy – nie jest bowiem możliwe zaprojektowanie odpowiednich wjazdów i wyjazdów do potencjalnego bazarku, a klienci będą zmuszeni korzystać z okolicznych miejsc parkingowych, których w tym obszarze i tak już brakuje; zmniejszenie wartości mieszkań; zwiększenie emisji hałasu. Dodatkowo mieszkańcy tego obszaru będą ponosić niedogodności związane z budową drogi ekspresowej S2, gdyż będzie ona budowana w ich bezpośrednim sąsiedztwie i przy rozpatrywaniu zagadnienia bazarku, należy również mieć to na uwadze. Stworzenie tego typu obiektów w opinii stowarzyszenia nie będzie służyło interesowi publicznemu i będzie niezgodne z zasadą zrównoważonego rozwoju.
Celem statutowym Otwartego Ursynowa jest działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju Ursynowa – dzielnicy m.st. Warszawy, rozumianego jako zapewnienie mieszkańcom Ursynowa coraz bardziej przyjaznego miejsca do życia, nauki, pracy i odpoczynku przy jednoczesnym poszanowaniu: zasobów naturalnych, wysokiej jakości przestrzeni publicznej, racjonalności wydatkowania środków publicznych, wysokich standardów życia publicznego, partycypacji mieszkańców w życiu społecznym, publicznym i politycznym. W szczególności celem stowarzyszenia jest m.in. wpływanie na kształt polityk prowadzonych przez władze samorządowe Ursynowa oraz władze samorządowe Warszawy wobec Ursynowa, zwłaszcza w następujących obszarach: infrastruktury, architektury, urbanistyki, ładu przestrzennego, transportu i komunikacji, edukacji, środowiska przyrodniczego i zasobów naturalnych, bezpieczeństwa, ochrony zdrowia, pomocy społecznej, kultury, sportu i rekreacji; popularyzowanie i wspieranie nowych form planowania i poprawy estetyki przestrzeni miejskiej, zarządzania miastem, rozwoju infrastruktury miejskiej, w tym promowanie dobrych przykładów stosowanych w innych miastach w Polsce i zagranicą; przeciwdziałanie procesom chaotycznej urbanizacji, w szczególności w zakresie dogęszczania zabudowy istniejących osiedli.
Stowarzyszenie może realizować swoje cele m.in. poprzez uczestnictwo – jako strona – w postępowaniach administracyjnych i sądowych w charakterze organizacji społecznej w sposób i na zasadach określonych w obowiązujących przepisach prawa.
Czekamy na decyzję urzędu ws. dopuszczenia nas do ww. postępowania.
Comments are closed.