Budżet obywatelski 2020: głosowanie do 26 września. Sprawdź projekty Otwartego Ursynowa

Do 26 września trwa głosowanie na projekty do budżetu obywatelskiego. Sprawdź projekty Otwartego Ursynowa

Od 6 do 23 września mieszkańcy Warszawy głosują na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego na 2020 rok. W tym roku jednocześnie głosujemy na dwóch listach: na projekty dzielnicowe oraz – po raz pierwszy w historii – na projekty ogólnowarszawskie. Poniżej prezentujemy zasady głosowania oraz pomysły zgłoszone przez członków i sympatyków stowarzyszenia Otwarty Ursynów – zachęcamy do oddawania na nie swoich głosów. 

Budżet Obywatelski realizowany jest w Warszawie od 2013 roku. Od samego początku osoby związane z Otwartym Ursynowem aktywnie uczestniczą w tej formie partycypacji mieszkańców w podejmowaniu decyzji o wydatkowaniu pieniędzy z lokalnego budżetu. Wiele zrealizowanych wartościowych projektów to efekt naszego zaangażowania, np. doświetlenie przejść dla pieszych w kilkudziesięciu miejscach dzielnicy, targ zdrowej żywności przy ratuszu, dojście od ul. Kłobuckiej do stacji PKP Okęcie, kursy pierwszej pomocy, murale przy wejściach do stacji metra czy skwer przy studni oligoceńskiej przy ul. Puławskiej.

Osoby związane ze stowarzyszeniem Otwarty Ursynów zgłosiły do obecnej edycji Budżetu Obywatelskiego aż 16 projektów. 12 z nich zostało dopuszczonych do głosowania (3 zostały ocenione negatywnie, 1 – wycofany przez autora). Spośród 12 projektów aż 11 to projekty o charakterze dzielnicowym, a 1 – ogólnomiejski.  – Budżet Obywatelski stanowi przełomową formę uczestnictwa mieszkańców Ursynowa w życiu publicznym. Dzięki niemu zyskaliśmy szansę kształtowania najbliższego otoczenia, w którym mieszkamy wypoczywamy i pracujemy. Warto poświęcić kilka chwil oddając głos na projekty zgłaszane przez naszych sąsiadów. Do tego osobiście gorąco zachęcam – mówi Piotr Ciara z Otwartego Ursynowa, autor naszego jedynego projektu ogólnomiejskiego, który przewiduje naprawę chodnika i nasadzenia dodatkowych drzew na granicy Ursynowa i Mokotowa. Wykaz wszystkich naszych projektów znajduje się poniżej.

Budżet obywatelski 2020 – jak głosować?

Głosujemy od 6 do 23 września albo elektronicznie przez internet, albo papierowo (można zagłosować tylko raz jedną z tych dwóch metod). Głosować może każdy mieszkaniec Warszawy – nie jest potrzebny meldunek. Nie ma znaczenia również wiek – możesz głosować bez względu na to, czy jesteś pełnoletni, czy nie.

Możesz wybrać maksymalnie 15 projektów dzielnicowych w jednej, wybranej dzielnicy oraz maksymalnie 10 projektów ogólnomiejskich.

GŁOSOWANIE ELEKTRONICZNE

  1. Wejdź na stronę app.twojbudzet.um.warszawa.pl
  2. Kliknij przycisk ROZPOCZNIJ GŁOSOWANIE, a następnie wpisz adres email. Na Twoją skrzynkę pocztową przyjdzie wiadomość z linkiem. Kliknij go, żeby rozpocząć głosowanie.
  3. Wybierz projekty, na które chcesz zagłosować (dzielnicowe i ogólnomiejskie).
  4. Uzupełnij swoje dane. Twoje dane nie będą nikomu udostępnione.
  5. Zagłosuj.

GŁOSOWANIE PAPIEROWE

  1. Przyjdź do urzędu dzielnicy. Zabierz za sobą swój dokument tożsamości – będzie potrzebny do głosowania. W urzędzie otrzymasz kartę do głosowania. Na miejscu będzie również pracownik urzędu, który może Ci pomóc w zagłosowaniu. Otrzymasz wydrukowaną kartę do głosowania.
  2. Wypełnij kartę – postaw X przy projektach, na które chcesz zagłosować (dzielnicowe i ogólnomiejskie).
  3. Uzupełnij swoje dane. Twoje dane nie będą nikomu udostępnione.
  4. Oddaj wypełnioną kartę w punkcie głosowania.

Projekty osób związanych z Otwartym Ursynowem

Poniżej zamieszczamy projekty wraz z numerami, pod którymi znajdują się one na listach do głosowania.

PROJEKTY DZIELNICOWE

23. Niedzielne Targi Zdrowej Żywności na parkingu przy Ratuszu Dzielnicy (wiosna-lato-jesień) (Krzysztof Schnitzer, Cezary Holdenmajer)

26. Dodatkowe nasadzenia oraz miejsca postojowe przy ul. Kłobuckiej 8 i 8a (Paweł Nowocień – współautor)

41. Zielone skwery na Ursynowie (Paweł Lenarczyk, Paweł Nowocień)

46. Przedszkolaki z Ursynowa sadzą drzewa i krzewy (Piotr Skubiszewski)

69. Podświetlany napis URSYNÓW przy budynku Urzędu Dzielnicy Ursynów i Ursynowskiego Centrum Kultury (Olivier Dominiak)

74. Doświetlenie przejść dla pieszych na Ursynowie (Piotr Gąsowski)

83. Murale metra – pociąg do sztuki (kontynuacja) (Paweł Lenarczyk)

90. Kwietna łąka na Olkówku (Sławomir Boksz)

99. Doświetlenie lampami led skrzyżowań o ruchu okrężnym na Ursynowie (Piotr Gąsowski)

101. Ursynów chce nowych miejsc do parkowania rowerów (Cezary Holdenmajer)

107. Gry podwórkowe (Sławomir Boksz)

 

PROJEKTY OGÓLNOMIEJSKIE

12. Nowy chodnik i drzewa wyciszające na granicy Ursynowa oraz Mokotowa (Piotr Ciara)

 

Comments are closed.