
Dziś został opublikowany raport Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta. Według raportu mieszkańcy stolicy są gotowi na zmianę zagospodarowania ścisłego centrum Warszawy. Chcą budowy nowoczesnych wieżowców i ograniczenia ruchu samochodowego na rzecz pieszych, rowerzystów i transportu publicznego. W publikacji znalazły się komentarze członków stowarzyszenia Otwarty Ursynów: Piotra Skubiszewskiego i Bartosza Dominiaka.
Raport został przygotowany przez Warszawskie Forum Samorządowe. Autorzy dokumentu zaprezentowali najnowsze dane na temat tego, jak mieszkańcy oceniają aktualną kondycję i przyszłość centrum stolicy Polski. Opracowanie pokazuje co warszawiacy sądzą o Śródmieściu, jakie jego rejony wymagają odnowienia i w jakim kierunku powinno zmierzać zagospodarowanie ścisłego centrum.
Najważniejsze ustalenia raportu Zmieńmy Warszawę od środka
Najważniejsze ustalenia, jakie płyną z badania i raportu są następujące:
- Niemal 72 proc. warszawiaków uważa, że są rejony Śródmieścia, które wymagają odnowienia albo inwestycji. Spośród osób, które wskazały na potrzebę modernizacji, najwięcej, bo 25 proc., położyło nacisk na odnowienie okolic Dworca Centralnego, w tym otoczenia hotelu Marriott. 19 proc. widzi potrzebę renowacji Powiśla, a 18 proc. Muranowa. Co ciekawe, tylko 16 proc. wskazało otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Co dziesiąty badany wyraził potrzebę rewitalizacji Traktu Królewskiego, a jedynie co dwudziesty Starego Miasta.
- Mieszkańcy są prawie równo podzieleni w sprawie ograniczenia ruchu samochodowego w ścisłym centrum. 49 proc. ankietowanych jest zdania, że należy ograniczyć liczbę samochodów na rzecz transportu publicznego i rowerzystów. Co ciekawe, aż 67 proc. zwolenników wprowadzenia barier dla samochodów jest w grupie wiekowej 70+, a najmniej w grupie wiekowej 30-39 – zaledwie 36 proc. Niewiele mniej respondentów jest przeciwnych ograniczeniom ruchu samochodowego – 46 proc. Wśród przeciwników zmian, dominuje przedział wiekowy 30-39, to aż 65 proc., przy zaledwie 29 proc. w przedziale 70+.
- Ponad połowa mieszkańców stolicy (54 proc.) uważa, że powinno powstać więcej nowoczesnych wieżowców w ścisłym centrum (okolice Emilii Plater, Plac Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki, otoczenie hotelu Marriott i Dworca Centralnego). Przeciwnicy drapaczy chmur to 41 proc., a niezdecydowani to niespełna 5 proc.
Komentarze aktywistów Otwartego Ursynowa
Wyniki badania oraz raportu Zmieńmy Warszawę od środka skomentowali eksperci zajmujący się tematyką rozwoju Warszawy. Do wyrażenia opinii zostali zaproszenie m.in.: Piotr Skubiszewski (jako przewodniczący stowarzyszenia Otwarty Ursynów i wieloletni radny dzielnicy) i Bartosz Dominiak (jako ekspert ds. rozwoju smart cities i były radny Warszawy).
Przykłady z innych europejskich miast pokazują, iż aby to zmienić, trzeba podejmować zdecydowane działania na rzecz redukcji liczby samochodów poruszających się po centrum (np. poprzez wyłączanie z ruchu poszczególnych ulic, uspokajania ruchu samochodowego, inwestowanie w alternatywny transport rowerowy), na rzecz „odzyskiwania” miasta dla ludzi. Do centrum miasta mogą przyciągnąć m.in.: łatwy dojazd transportem publicznym, możliwość przemieszczania się pieszo bądź rowerem, funkcjonowanie otwartych miejsc spotkań, kawiarni, restauracji, klubów z ogródkami otwartymi na ulice, dostępność ławek, obiektów małej architektury i festiwal atrakcji – miejskich plaż, boisk, placów zabaw, wydarzeń kulturalnych, warsztatów, targów, jarmarków i kiermaszów. Miasto musi stawiać mieszkańców w centrum uwagi – napisał w komentarzu Piotr Skubiszewski.
Stolica potrzebuje na najbliższe kilkanaście lat strategii rozwoju kontrowersyjnej, wyrazistej, ambitnej. Strategii, z której nieżyczliwi naszemu miastu będą się śmiali, ale której realizacja będzie krokiem milowym w rozwoju stolicy Polski. Gdyby Elon Musk nie miał marzeń o wysłaniu człowieka na Marsa, to pewnie nie zrealizowałaby w krótkim czasie swoich wielkich projektów: PayPal (serwis płatniczy), Tesla Motors (samochody elektryczne), SolarCity (energetyka odnawialna) oraz SpaceX (podbój kosmosu). Gdyby architekt Jan Gehl ponad 50 lat temu nie przekonał władz Kopenhagi, że piesi powinni być ważniejsi od samochodów, to dziś nie zachwycalibyśmy się stolicą Danii – napisał w komentarzu Bartosz Dominiak.
O badaniu i raporcie
Raport Zmieńmy Warszawę od środka do pobrania w formacie PDF.
Badanie „Zmieńmy Warszawę od środka, czyli co sądzimy o kondycji i przyszłości centrum miasta” zostało przeprowadzone przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS we współpracy z Warszawskim Forum Samorządowym, na reprezentatywnej próbie 1067 respondentów. Badanie zostało przeprowadzone metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Warszawskie Forum Samorządowe to organizacja skupiająca aktywistów miejskich, samorządowców i ludzi, których celem jest rozwój Warszawy. WFS nie jest związana z żadną partią polityczną i skupia osoby wywodzące się z różnych
środowisk i organizacji. Liderem i założycielem Warszawskiego Forum
Samorządowego jest Grzegorz Gruchalski.
Fot. Pixabay