Powstanie Warszawskie: dzielnicowe obchody 77. rocznicy zrywu powstańczego

Powstanie Warszawskie - symbol i flagi przed ratuszem Ursynowa

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. W najbliższą niedzielę zapraszamy mieszkańców Ursynowa do udziału w dzielnicowych obchodach 77. rocznicy zrywu powstańczego. Jak co roku na maszt przed ratuszem wciągnięte zostaną flagi, a po Godzinie „W” zabrzmią patriotyczne pieśni. 

Powstanie Warszawskie obejmowało również obszar dzisiejszego Ursynowa. Tereny obecnej dzielnicy były miejscem ważnych wydarzeń z 1944 roku. To tu, już pierwszego dnia powstania, żołnierze AK szturmowali Tor Wyścigów Konnych, a Las Kabacki był schronieniem dla rozbitych i wycofujących się oddziałów.

Program obchodów – 1 sierpnia (niedziela)

godz. 9.00
Złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed pamiątkowym głazem oraz pod Tablicą Memoratywną na ogrodzeniu Toru Wyścigów Konnych, ul. Puławska 266

godz. 17.00
Uroczyste wciągnięcie flag (przed Godziną „W”) przed Urzędem Dzielnicy Ursynów, al. KEN 61

godz. 17.10
„Śpiewajmy razem piosenki powstańcze”, czyli wspólne śpiewanie pieśni powstańczych i patriotycznych z udziałem chórów Ars Chori i Iuvenis, pod dyrekcją Zbigniewa Tupczyńskiego – teren przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów, od strony al. KEN 61.
Koncert będzie realizowany w rygorze obostrzeń związanych z pandemią COVID-19. Na terenie imprezy przebywać może maksymalnie 250 osób.

Atak na Tor Wyścigów Konnych w relacji uczestnika Powstania Warszawskiego

Tak wspominał atak na Tor Wyścigów Konnych Eugeniusz Tyrajski, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik tamtych wydarzeń:

„Na Wyścigi, przez furtkę w murze od strony wsi Zagościniec pierwsza weszła kompania K-1, potem my K-2. K-3 miała atakować od strony wsi Wyczółki. Po przebiegnięciu przez stajnie, gdzie zaskoczeni Niemcy zostawili wiele broni i amunicji dotarliśmy do budynku kantyny, wysuniętego najbardziej w kierunku trybun przy głównym torze wyścigowym. Na terenie Wyścigów stacjonowała jednostka konna SS. Było ich łącznie około 800. Nasze oddziały liczyły razem około czterystu kilkudziesięciu, o wiele słabiej uzbrojonych. Poza tym Niemcy byli zawodowymi żołnierzami a u nas młode chłopaki po szkoleniu okupacyjnym.”

Całe wspomnienie wojenne Eugeniusza Tyrajskiego można przeczytać na stronie www.sppw1944.org.

Powstanie Warszawskie - 77. rocznica wybuchu

Źródło: Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy