Skubiszewski: Pełnowymiarowe boisko piłkarskie wraz z bieżnią na Ursynowie

Stadion w Ursusie

Ursynów potrzebuje pełnowymiarowego boiska piłkarskiego z bieżnią 400-metrową. Mieszkańcy Ursynowa to ludzie dynamiczni, a duża ich część lubi spędzać aktywnie czas. W naszej dzielnicy prężnie działają kluby w różnych dyscyplinach sportowych. Najwięcej młodych i starszych ursynowian uprawia najpopularniejszą grę na świecie – piłkę nożna. Duża część osób biega. Na Ursynowie trenuje co najmniej kilkanaście klubów i szkółek piłkarskich zrzeszających około 2000 zawodników w różnym wieku, szczególnie dzieci i młodzież. Działa także klub lekkoatletyczny AKL Ursynów oraz specjalizujące się w biegach na orientację Ursynowsko-Natolińskie Towarzystwo Sportowe, którego zawodnicy odnoszą sukcesy również podczas zawodów międzynarodowych. Do tego dochodzą tysiące osób niezrzeszonych uprawiających te dyscypliny.

W naszej dzielnicy jest jednak tylko jedno większe boisko z bieżnią – obiekt Szkoły Podstawowej nr 303 przy ul. Koncertowej (plac do gry ma wymiary 90 x 50 metrów, a bieżnia długość 333 metrów). Są też niewielkie boiska przyszkolne oraz podobne 3 boiska dzielnicowe (Orlik, Olkówek i Park Jana Pawła II). Na terenie należącym do wyścigów konnych znajduje się ponadto duże trawiaste boisko (ok. 100 x 60 m), wykorzystywane przez Klub Sportowy Armado, lecz pozbawione bieżni i trybun, których nie ma tam gdzie dobudować.

Istniejąca infrastruktura nie zaspokaja potrzeb związanych z rozwojem piłki nożnej i lekkiej atletyki na Ursynowie. Obecne boiska i bieżnia nie pozwalają na rozgrywanie poważniejszych zawodów sportowych, a jeden z większych i bardziej rozpoznawalnych klubów piłkarskich w Warszawie, w którym trenuje blisko 550 zawodników, swoje mecze drużyny seniorskiej w lidze okręgowej oraz spotkania w ekstraklasie juniorów musi rozgrywać na boisku w Ursusie i Śródmieściu. Obiekt przy ul. Koncertowej pozwala rozgrywać mecze tylko na najniższym poziomie rozgrywek (w B-klasie), nie można tam rozgrywać także meczów wyższych klasach rozgrywkowych juniorów. Wysłużona bieżnia praktycznie uniemożliwia rozgrywanie innych zawodów niż szkolne.

Mamy na Ursynowie m.in. 4 pływalnie publiczne, 2 hale sportowe, kilkanaście boisk szkolnych, sale gimnastyczne przy wszystkich szkołach. Jednak to za mało. Pilną potrzebą jest wybudowanie nowego, pełnowymiarowego boiska ze sztuczną trawą (105x68m), wysokiej jakości bieżnią, zapleczem (budynek z szatniami) i niewielkimi trybunami. Dlatego w tej sprawie stworzyliśmy petycję do Prezydent Warszawy o podjęcie pilnych starań w celu określenia lokalizacji dla takiego obiektu, zabezpieczenia środków finansowych w budżecie miasta na najbliższe lata, wyznaczenie odpowiedniej lokalizacji oraz realizację inwestycji we współpracy ze środowiskiem piłkarskim i lekkoatletycznym dzielnicy. Jej treść znajduje się na stronie www.otwartyursynow.pl.

W opinii stowarzyszenia Otwarty Ursynów jest to w tej chwili najważniejsze zadanie inwestycyjne do realizacji z zakresu sportu na Ursynowie.

 Piotr Skubiszewski

Tekst pierwotnie został opublikowany w tygodniku PASSA.


Teksty publikowane w dziale „Komentarze” są prywatnymi opiniami członków i sympatyków stowarzyszenia „Otwarty Ursynów” – nie muszą odzwierciedlać stanowiska całej organizacji.