Tytuł niniejszego tekstu może wydawać się zwodniczy. Mogło by się wydawać, że Ursynów przyłączony do warszawy w 1951 roku ma historię krótką, a co za tym następuje – ubogą. Tak nie jest. Od kilku dni w Internecie jest petycja w sprawie ratowania poprzez kontrolę konserwatorską i nakaz zabezpieczenia obiektu, dwustuletniego modrzewiowego dworu, który znajduje się na obszarze dawnej wsi Wyczółki.
Historia Ursynowa jest szeroko opisana między innymi w książce zatytułowanej „Ursynów wczoraj, dziś, jutro”, której autorem jest dr hab. inż. Lech Królikowski. W tej publikacji bardzo szeroko opisano historię wsi Wyczółki, jednej z najstarszych osad parafii św. Katarzyny. Z informacji przedstawionych przez dra Królikowskiego, można dowiedzieć się, że pierwsze oficjalne wzmianki o tym historycznym obiekcie architektonicznym, datuje się na rok 1870, kiedy to właścicielem tych gruntów był Antoni Żukowski, aczkolwiek narodziny dworku datuje się na rok 1805.
Kolejną ciekawą informacją jest też fakt, iż jeszcze w 1974 r. powstało szerokie opracowanie pod tytułem: „Wyczółki, analiza układu kompozycyjno-przestrzennego na tle zarysu historycznego”. W opracowaniu tym znajdują się liczne opisy stanu faktycznego samego dworku, jak i obiektów przyległych. Jednakże dużo bardziej szczegółowy jest opis Wyczółek sporządzony dla Biura Odbudowy Stolicy w 1945 r., gdzie w dokonanej inwentaryzacji widnieje zapis, iż dwór Wyczółki, liczący w opinii inspektora dokonującego tej inwentaryzacji pana Michała Czapskiego, miał 300 lat i jest w bardzo dobrym stanie. Niestety Wyczółki objęte zostały dekretem Bieruta, co najprościej rzecz ujmując, skomplikowało sytuację i dworek popadł w ruinę.
Większość z Państwa zapewne się zgodzi z tezą, że zabytkowy dwór Wyczółki jest unikatowym obiektem w naszej dzielnicy. Gdyby udało się uratować ten obiekt i nadać mu nowe przeznaczenie, Ursynów mógłby zyskać nową wizytówkę. Warto zadbać o obiekt stanowiący kompozycje przestrzenną z takim tłem historycznym, jakim jest historia wsi Wyczółki sięgająca przynajmniej roku 1454, gdy wtedy jeszcze nazywano tę osadę jako Wola Służewiecka.
Zespół dworski Wyczółki jest wpisany do rejestru zabytków. Natomiast 23 listopada 2016 roku kolega Paweł Lenarczyk złożył interpelację w celu podjęcia wszelkich przewidzianych prawem działań, mających na celu zachowanie substancji zabytkowej rzeczonego dworku, ponieważ właściciel posesji nie podejmuje żadnych działań dążących do polepszenia stanu zachowania omawianego zabytku. W odpowiedzi burmistrza Roberta Kempy czytamy, że aktualnie Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków m.st. Warszawy prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec właściciela posesji.
W mojej ocenie wszystkie omawiane wyżej działania warto poprzeć społecznie. Dlatego chciałbym Państwa serdecznie zaprosić, w imieniu swoim oraz koleżanek i kolegów ze stowarzyszenia Otwarty Ursynów, do poparcia inicjatywy pana Grzegorza Niemczyka, który uruchomił petycję internetową w tej sprawie. Zachęcam do jej podpisywania.
Jan Mieczysław Ławrynowicz
Teksty publikowane w dziale „Komentarze” są prywatnymi opiniami członków i sympatyków stowarzyszenia „Otwarty Ursynów” – nie muszą odzwierciedlać stanowiska całej organizacji.
Fot. SemperFit (CC BY-SA 3.0)